בטבלה הבאה מוצגים מאפיינים עיקריים של מערך שיעור שתוכנן על פי גישת מעגל הלמידה .בנספח 4של שער זה
מופיעה דוגמה של טבלת תכנון מערך שיעור על פי מעגל הלמידה.
תשובות
שאלות
מהו מערך שיעור?
מסמך שנועד לסייע למורה להביא להשגת מטרות השיעור באופן אפקטיבי (מבחינת השגת
ביצועי ההבנה) ויעיל (מבחינת ניצול המשאבים והזמן).
למי הוא מיועד?
המסמך מיועד למורה המקצועי לכיתתו.
מהן מטרות המסמך?
ביצוע מיטבי של תהליכי ההוראה־למידה והערכתן.
מי בונה את מערך
השיעור?
המורה המקצועי לכיתתו.
אילו חומרים יכולים
לסייע בתכנון מערך
שיעור?
בתכנון מערך שיעור חשוב להשתמש בחומרים הבאים:
» »טבלת התכנון של תכנית הל"ה לנושא/הפרק הלימודי בו נכלל השיעור.
» »חומרי למידה :ספרי לימוד מאושרים על ידי משרד החינוך ,פעילויות מתוקשבות (עצמי
למידה ,סרטונים ,ספרים דיגיטליים ועוד).
» »דגמי הוראה להבנייה מפורשת של מיומנויות חשיבה באתר מטר.
» »דגמי הוראה למתן מענה לשונות לומדים (ראו באתר מטר).
» »מאגר פעילויות בפורטל התכנים באתר המנהל למדע וטכנולוגיה.
» »מאגר פעילויות באתר מטר ובאתרי תוכן נוספים כמו אופק למדע וטכנולוגיה ,בריינפופ,
גלים ואחרים.
איך בונים מערך שיעור?
תהליך תכנון השיעור כולל שני חלקים :מבוא ומהלך השיעור.
חלק א :מבוא
» »מעיינים בתכנית הל"ה של הנושא הלימודי ורושמים בטבלת תכנון השיעור את המידע הבא :שם הנושא,
תחום התוכן ,ציוני הדרך ומיומנויות .מוצע לציין גם אילו מיומנויות חשיבה משולבות בשיעור בהוראה ישירה
או עקיפה.
» » מנסחים מטרות אופרטיביות של השיעור ,המשלבות תכנים (ידע מוצהר) ומיומנויות החשיבה (ידע הליכי).
מטרות אלה מנוסחות באופן ממוקד ואופרטיבי והן מגדירות את ביצועי ההבנה של הלומדים ,דהיינו :אילו
פעולות התלמידים יכולים לעשות כדי להפגין את הידע והמיומנויות שנלמדו .לדוגמה :התלמידים יתארו את
ההבדל בין יונקים לבין זוחלים.
» »מציינים את חומרי הלמידה (כתובים ,מתוקשבים) בהם יעשה שימוש בשיעור.
חלק ב :מהלך השיעור
מתכננים את רצף ההוראה בשיעור על פי שלבי מעגל הלמידה ומשלימים כל שלב בטבלה .בכל שלב מפרטים את
הפעילויות הלימודיות ואת חומרי הלמידה שבהם יעשה שימוש .להלן פירוט:
פתיחה :מטרת הפתיחה היא ליצור גירוי חווייתי לנושא הנלמד בשיעור ,כמו למשל מפגש עם תופעה או שימוש בסיפור,
סרטון ,הדמיה ,או כתבה מהרשת המעלים בעיה כלשהיא ,עליה יינתן מענה במהלך השיעור .על הגירוי להתייחס
לאיתור ולחשיפת הידע הקודם והתפיסות של הלומדים באמצעות שאלות מתאימות ,תוך דיון פתוח ולא שיפוטי.
פתיחה טובה יוצרת מודעות למטרת השיעור ,מגייסת את האנרגיה של הלומדים לתהליך הלמידה ומעלה את השאלות
המרכזיות שבהן יעסוק השיעור.
21