Усі гетьмани України Usi_hetmany_Ukrainy | Page 64

зацький сотник Михайло Хмельницький . Це , незаперечно , сприяло тому , що від самісінького дитинства Богдана захопили козацькі походи і мрія про Запорозьку Січ . Уже змалку він набирався козацького духу , ріс в обожненні козацького лицарства . Маленький Богдан зростав серед дітей козаків та селян , добре знав живу українську мову , народні пісні , думи , приказки , легенди ( не випадково навіть його офіційні виступи , привітання , листи були пересипані фольклорними вкрапленнями ).
Літописи повідомляють про холеричний темперамент Богдана Михайловича . Ймовірно , він успадкував його від матері . В дитинстві Богдан був запальним , непокірним , гордим і водночас уразливим хлопчиком . Від батька ж він перейняв рідкісний дар холодного розуму , здатність за будь-яких обставин тверезо зважувати ситуацію й знаходити найоптимальніші рішення . Все це блискуче виявилося згодом , коли він став гетьманом .
Помітивши в сина великі здібності до навчання , Михайло Хмельницький вирішив дати йому освіту . Достеменно невідомо , в якій українській школі навчався Богдан . Деякі вчені вказували , що майбутній гетьман вступив до Київської братської школи . Але цей факт виглядає дуже сумнівно , бо в 1617 році , коли і відкрилася Київська братська школа , Богдану було вже 22 роки . Але ж аналіз написаних Хмельницьким листів та універсалів указує на почерк , характерний саме для Київської школи . Можна вважати , що хлопець навчався в якомусь із навчальних закладів Києва з його багатими традиціями красного письменства . На думку Б . Замлинського , Богдан спочатку навчався вдома , а згодом в одній із приходських шкіл у Києві . Справді , першим учителем сина міг бути сам батько або ж котрийсь із православних священиків Чигирина . Десь у 1605 — 1607 роках Богдан , очевидно , продовжив навчання , найімовірніше , у школі при якомусь із київських монастирів , де опанував літературну українську мову , здобув відомості з історичного минулого українських ( руських ) земель , довідався про гоніння православної віри з боку католицької та уніатської церков , польських та ополячених українських панів .
Тим часом Михайло Хмельницький , виконуючи різноманітні доручення Івана Даниловича , виявив себе здібним організатором й адміністратором . Його авторитет серед
63