станням темряви Сагайдачний передислокував своє військо , наблизив його до Дністра , розташувавши його поряд з польським табором .
Об ’ єднання козацьких і польських військ хоч і розлютило , але не збентежило Османа II , який не сумнівався у блискавичному і повному розгромі козацько-польських сил , бо чисельно його армія значно переважала супротивника ( за деякими даними , турків і татар налічувалося понад 250 тисяч , запорожців — 40 тисяч , польське коронне військо мало 35 тисяч чоловік ).
У нестримному бажанні якомога скоріше увінчати себе лаврами переможця Осман II навіть не дав війську перепочити ( турки підійшли до Хотина на початку вересня ). Він наказав атакувати противника , не згортаючи робіт по облаштуванню табору . Перший удар турки спрямували проти запорожців . Козацька піхота й кавалерія не тільки успішно відбили ворожий наступ , а й самі кинулися в контратаку , на завершальному етапі якої козаків підтримали окремі загони коронного війська . Запеклі бойові дії припинилися тільки з настанням темряви . Туркам було завдано помітних втрат . Так закінчився перший день битви .
Безперечно , що вирішальну роль у перемозі польськокозацьких військ у Хотинській війні 1621 року відіграли українські полки . їх воєнна тактика , прекрасна бойова виучка , стійкість у бою і відчайдушна хоробрість стали для війська султанської Туреччини непоборною перешкодою . Під стінами Хотина усіма гранями засяяв талант Сагайдачного як полководця . Козацький гетьман продемонстрував блискуче тактичне мислення , бездоганне вміння керувати багатотисячними масами піхоти і кавалерії , нетрадиційні методи організації оборонних та наступальних операцій в умовах боротьби з чисельно переважаючим противником .
Одним із прикладів військового таланту Сагайдачного є перегрупування козацького війська під час бою , який відбувся 3 вересня 1621 року . Щоб уникнути зайвих втрат від інтенсивного вогню турків , які наступали , гетьман сконцентрував сили на правому і лівому флангах , практично оголивши позицію по центру . Внаслідок багаторазового збільшення чисельності військ на флангах відповідно посилювалася і сила удару на основних напрямках
50