нутого яничарами . Уклавши перемир ’ я з Персією , молодий султан розпочав активну підготовку до війни з Польщею . Спроби королівського уряду залагодити суперечності між двома державами за допомогою дипломатичних переговорів ні до чого не привели . Незважаючи на небезпеку , воєнні приготування Польщі були досить кволими . Коронний гетьман Станіслав Жолкевський спромігся зібрати лише десятитисячне військо . З цими мізерними , як для такого випадку , силами на початку вересня 1620 року він перейшов Дністер і рушив у напрямку Ясс , щоб з ’ єднатися з військом молдавського господаря Граціані . Через якийсь час на Цецорські поля в Молдавії прибуло величезне турецько-татарське військо на чолі з Іскандер-пашею та кримським ханом Джанібек-Гіреєм . Розпочалася запекла битва , яка тривала сімнадцять днів . Наслідки стали катастрофічними для польського війська . На полі бою полягли кращі полководці Речі Посполитої . Загинув і Жолкевський . Серед полеглих був і Михайло Хмельницький — батько майбутнього гетьмана України Богдана Хмельницького . Переможцям же дісталися великі воєнні трофеї , в тому числі 120 гармат , величезний військовий обоз .
Окрилений успіхом , Осман II розпочав широкомасштабну підготовку до вирішальної війни з Польщею . Перед султанським палацом з ’ явився бунчук із кінської гриви , що свідчило про особисту участь турецького султана у поході .
Над Польщею нависла смертельна небезпека . Правлячі кола країни гарячково намагалися знайти вихід із скрутного становища . Були послані посольства до Папи та до урядів європейських правителів з відчайдушними проханнями про допомогу . Однак з боку сусідів справи не пішли далі словесних запевнень у підтримці боротьби проти турецької агресії . Польський сейм у зв ’ язку з очікуваною війною ввів нові надзвичайні податки у країні . Але зібраних коштів явно не вистачало для організації великої армії , здатної зупинити турецьку навалу .
Потрапивши у безвихідь , польський уряд змушений був звернутися по допомогу до українських козаків . Щоб схилити їх на свій бік , король Сигізмунд III вирішив удатися до посередництва єрусалимського патріарха Теофана і від рядив до нього свого секретаря Оболковського з відповідними інструкціями . Невдовзі Теофан надіслав козакам
45