на вилазку . В ході її були спалені основні знаряддя облоги козаків . Переконавшись , що облога затягується . Сагайдачний вирішив не втрачати далі сил , не марнувати час і 27 серпня , спаливши посад , відійшов од міста .
Більше не втягуючись у локальні сутички , Сагайдачний повів козаків до Москви . Напереріз гетьману із Пафнутіївського монастиря до Серпухова вирушило московське військо . Його вели досвідчений полководець князь Дмитро Пожарський , а також князь Григорій Волконський . Однак сили в них були ненадійними . Зібране наспіх воїнство не дуже переймалося турботами про майбутню битву , а більше займалося грабежем околиць . Дати лад такому війську було важко . До того ж , Пожарського звалила хвороба , і за розпорядженням царя його повернули до Москви .
Сагайдачний без особливих зусиль розбив московських ратників уже під час переправи через Оку . Не зустрічаючи далі організованого опору , він пішов каширською дорогою просто на столицю Московської держави . Щоправда , цар ще раз спробував дати генеральну битву козакам , спорядивши до Донського монастиря бояр з великим військом . З цього нічого не вийшло , бо , побачивши козаків , московські ратники в паніці кинулися врозтіч .
Безперешкодно обійшовши Москву , Сагайдачний з ’ єднався з силами Владислава , ставка якого знаходилася за кілька верст від столиці — під Тушино . Під час звичних у такому випадку урочистостей гетьман передав королевичу полонених комендантів Єльця і Лівен , а також московських послів до Криму . На військовій раді було вирішено розпочати облогу Москви у ніч на Святу Покрову ( перед 1 жовтня ). Взяття міста Владислав довірив Сагайдачному , покладаючись на його досвід і військовий вишкіл козаків . Крім того , посилаючи їх на штурм добре укріпленої фортеці , королевич був не від того , щоб загребти жар чужими руками . З настанням сутінків козацький табір почав готуватися до виступу . Перевіряли зброю , засипали порохом ладунки , сідлали коней , готували штурмові драбини та інші засоби для облоги .
Але незважаючи на ретельну підготовку , штурм міста не вдався , хоч козакам пощастило висадити в повітря Остроженську браму . Попереджені перебіжчиками з польсько-козацького табору захисники міста встигли підготу
39