Усі гетьмани України Usi_hetmany_Ukrainy | Page 18

ців ). За якийсь час каді Азова повідомляв султанському дивану , що ногайці , прийшовши із волзьких степів , стояли в районі Нижнього Дону , коли туди прибув авангард у кількості трьох тисяч « російських козаків », котрі входили до складу армії , що налічувала 80 тисяч чоловік ( цифра , напевне , занадто перебільшена ), які розташовувалися десь між долиною Аксу ( Південний Буг ) та річкою Озю ( Дніпро ). Каді вважав , що вороже військо мало намір захопити Крим і перебувало під командуванням « Дмитрашки ».
Водночас те ж саме повідомляв Осяйній Порті й Синан , бей Кафи , який на підставі свідчень , надісланих ногайцями , писав , що північніше Азова зосереджена російська армія та військо « Дмитрашки », яке нараховує майже 70 тисяч . Нарешті , хан Девлет-Гірей сповіщав султанові про підготовку ворогів , серед яких він згадував росіян , черкесів і ногайців . їм , зазначає автор , допомагали й татарські « зрадники ».
Без сумніву , ці відомості про Вишневецького не відповідали дійсності , а оцінка сил ворога була вкрай перебільшена . Ймовірно , оттоманські власті в Кафі та Азові , так , як і кримський хан , не мали ще доволі ефективної інформаційної служби . Але завдяки добре налагодженому справозданню Оттоманської імперії можна простежити майже день за днем мобілізацію потужної військової машини для відсічі загрози з північного боку . Розмах цієї мобілізації промовисто засвідчує серйозність небезпеки . Із Стамбула до Азова вирушила ескадра з сімох військових кораблів ; у фортецю , чию фортифікацію було хутко відновлено , прибув загін яничарів для підсилення гарнізонів , а також підвезені їстівні припаси . Нарешті , в травні 1560 року султанський диван призначив Синан а-пашу , бея Сил Істрії , воєначальником над оттоманськими арміями , які мали захищати Азов і Крим од « Дмитрашки ». До складу цього війська , крім солдатів , завербованих на місці , в бейлику1 Силістрії , належали призвані до армії сипахи й добровольці з інших восьми бейликів , до яких повинні були влитися загони на чолі з воєводами Молдавії та Валахії , а також армія кримського хана . Султанський диван просив Давлет-Гірея мати напоготові свої збройні сили ,
1Б е й л и к — маленьке князівство ( тут і далі — прим , ред .)
17