Українська козацька держава в другій половині XVII—XVIII ст. Ukrainska_kozatska_derzhava_v_druhii_polovyni_XVII | Page 49

уряд — за “ злое дело ” 45 . 8 ( 18 ) червня 1668 р . на раді в с . Будишах поблизу Опошні ’ на очах гетьмана Правобережної України П . Дорошенка козацький натовп забив керманича лівобережного регіону . Тоді ж гетьманом “ обох боків Дніпра ” було обрано П . Дорошенка46 . Отже , цим самим скасовувалися Московські статті й декларативно проголошувалося об ’ єднання Української держави .
За гетьманування Петра Дорошенка ( 1665 — 1676 ) і майже одночасно з ним Дем ’ яна Многогрішного ( 1668 — 1672 ) питання про територіальні межі Української держави ставилося не раз . Перший , виношуючи ідею реального політичного об ’ єднання українських земель в окреме державне утворення , у 1668 р . пішов на укладення угоди з Туреччиною , за якою бачив кордони підвладної собі території по річки Віслу і Німан , міста Севськ , Путивль , Перемишль і Самбір . Крім того , в ній зазначалося : “ Желаем к тому , да не будет нашествія и грабленія окрест нам подданных мест и пределов турскаго султана по велительству подданных , тако на местах , сущих близ реки , имянуемыя Деркусь , яко же сущих близ Буга , на местах оных , еже суть близ Сочавы , идеже бы нам крепости не создати никакого , ниже стражи тамо полатати ” 47 . Наступного року П . Дорошенко спробував залучити до вирішення територіальної проблеми і польський уряд ” , проте з того нічого не вийшло , оскільки король вирішив за ліпше призначити гетьманом уманського полковника Михайла Ханенка . Ситуація загострилася , і між Україною та Польщею з новою силою спалахнула війна . На деякий час , після втручання турецького султана , вона припинилась у 1672 р . ( у зв ’ язку з підписанням польською та турецькою сторонами Бучацького мирного договору ( 8 ( 18 ) жовтня ). Згідно з його положеннями , ставленику султана — П . Дорошенку передавались Поділля , Брацлавщина і Південна Київщина . Турецькою “ провінцією ” стала також частина Галичини з Чортковим . Ця територія розглядалася царським урядом як така , що перебувала “ во владеніи у Петра Дорошенка под игом турецкого салтана ” 48 . Проте вже в квітні 1673 р . польський сейм відмовився ратифікувати договір .
* 3а іншими даними , цс сталося біля с . Диканьки на Полтавщині ,
Хотів від того визнання української автономії в межах Брацлавського , Київського та Чернігівського воєводств .
48