Тим-то й сталась по всему світу Великая козацькая сила , Що у них була воля і душа єдина .
Через таке-то дружне єднання духовенства і козацтва на Україні ще в XVI столітті зарождаєтця сперше так звана церковна , або вертепна драма , яка потім того , переходе в свіцьку драму і комедію . Церковна драма пишетця на церковнослов ’ янській мові . Проміж лицедіями виводятца не тільки біблейні особи , а навіть особи і сучасні : ляхи , литвини , козаки , цигане , жиди , які говорять живою українською мовою . З півдня Русі церковна драма переходе на північ , в Москву , і тамечки виставляєтця на коні царських палат .
Так само нікому инчому , як козакам і їх війнам з ворогами , ми повинні складати подяку і за те , що у нас в ті часи з ’ явилась і розвинулась історіографія в XVI , XVII і XVIII століттях , і це саме тоді , коли в північній Русі в ті самі століття була така біднота і такий нестаток історіографії . Через південноруське козацтво в різних кутках України з ’ явились літописі : Самовидця , Григорія Грабянки , Самойла Величка , літопись Густинська , Беркулабівська , Білозерського , Яна Юзефовича , Рубана , Ригельмана . Опріч того написані були діаріуши , або щоденники Зорьки ,
Ханенка , Освіцима ріжних мемуарів , хоч посланнів .
Такечки , навпа ського історика С осудив усіх україн ричну діяльність , м козаки , які борол ворогів за віру , за людські права , які тицтва і розколу і звичайного фанат надзвичайне багац ричних пісень , в я любляче серце , щи України ; ті козаки історичної літерат які показали себе , йовища ; які висту ронці найвищого явили себе , як ро певні цінителі кр дійсно могли б жд ніж той , який вис історик .
Якби той же т вмить одвернувся думки на яку-неб
56