Україно-руське козацтво перед судом історії Ukraino-ruske_kozatstvo_pered_sudom_istorii | Page 10

український поет”, яку разом з іншими матеріаялами було опубліковано в газеті“ Южная заря”. Та вже 1 березня 1914 р. Катеринославська поліція конфіскувала наклад цієї газети 7.
Як активний просвітянин, Д. Яворницький робив усе можливе, щоб урятувати від закриття катеринославську“ Просвіту” під час нагінки царського уряду на українські громадські організації в роки Першої світової війни. Але перешкодити цьому не вдалося – 1916 р.“ Просвіта” в місті перестала існувати, однак її бібліотеку та архів вчений взяв до Катеринославського музею.
Після найспокійнішого періоду Української революції, яким був Гетьманат Павла Скоропадського, розпочався новий наступ в Україну більшовиків, денікінців, розгул отаманів і отаманчиків різного рівня. Катеринослав переходив з рук до рук. Навіть тоді Д. Яворницький усіма засобами беріг скарби музею, йшов на будь-які способи, щоб не допустити розкрадання експонатів 8.
7 Сохань П. С., Олійник-Шубравська М. М. Видатний
дослідник запорозького козацтва, полум’ яний український патріот // Яворницький Д. Твори: У 20 т. – Київ; Запоріжжя, 2004. – Т. 1. – С. 27.
8 Про це див.: Шаповал І. В пошуках скарбів. – Київ:
Дніпро, 1905. – С. 92 – 97.
Власне Д. Явор змагань запропон Січеславом 9, що й 1918 році, але у зв цією місту знову п Катерина ІІ для б особою, аніж усе 1926 р. переймену честь вірного спо“ всеукраїнського с торів голодомору 1 ровського. Цей без подібних йому, дос вже незалежної де
Тоді ж, у 1918 р ницького обрали ського університет до Києва в 1919 р
9 Чабан М.“ Працюй н
Сучасники про Д. І. Я ВПоП“ Дніпро”, 1995. петровськ”( УРЕ, 2-ге слова, що це місто в хоч в статті“ Дніпр 1936 р. місто називал ній Україні історичн про відновлення іст нинішнє керівництво
16