Списание ГКЗ 5-6' 2024 | Page 35

насажденията в частните имоти по теренни контролни измервания и актуални спътникови изображения . Определен е видът , параметрите и обемът на добитите количества дървесина и обобщена документация от анализа на данните за установеното ползване над планираното . Създадени са специализирани данни , с които е надградена базата данни на ГИС - установените разлики между планираните и реално изпълнени сечи и оценката на въздействието от изведените мероприятия в насажденията .
4 . ОБСЪЖДАНЕ
В разработената база данни на ГИС за изследваните имоти е посочена водещата функция на горската територия , в която попада имотът ( защитна , специална или стопанска ) и насоката за стопанисване на
насажденията ( възобновителна и отгледна ). Записани са видовете сечи , изведени в насажденията . Груповопостепенна сеч – в 18 от имотите , постепенно-котловинна сеч – в 3 от имотите ; пробирка – в 3 от имотите . Показана е интензивността на сечта , която варира от 15 % до 30 % в зависимост от състоянието на насажденията . Посочено е предвиденото ползване , изчислено чрез общия запас в границите на имотите и интензивността на ползване , също така и действително добитите количества от Протоколите за освидетелстване на сечища в SYSTEM . IAG . BG . Изчислени са разликите между планираните количества за всеки имот в реални стойности в m ³ и в проценти . На фиг . 9 е представена съпоставка между предвиденото ползване и действително добитото . Само 2 от изследваните 24 имота реалното ползване не е над планираното , а във всички останали 22 случая е превишено .
Фиг . 9 . Сравнение на предвиденото ползване и действително добитото
При таксиране и при маркиране на насажденията отклоненията между определения запас и ползването могат да достигат до 25 %. На фиг . 10 се вижда , че в 19 от 24 имота ползването е над планираното с повече от + 25 %.
Общо планирания добив на дървесина за всички изследвани имоти е 4308 m ³, а действителния добив е 6445.36 m ³, което е с 66.8 % повече от планираното .
Фиг . 10 . Сравнение на реалното ползване над планирания добив на дървесина
В статията е изследвана и потвърдена тенденцията на висока интензивност на извършваните сечи в горски територии , собственост на физически лица . Частните имоти я изследвания обект са сравнително малки по размер и разпръснати на територията на цялото стопанство ДГС „ Смолян “, а проследяването на процесите и контрола на резултатите от извършените в тях мероприятия от РДГ е изключително трудоемко . Този процес се улеснява и ускорява многократно след прилагането на дистанционните методи и ГИС , които са в основата на предложената технология .
Извършваните в различно време разнородни лесовъдски дейности в доста на брой маломерни горски имоти , разпръснати на голяма територия с трудни за
ГКЗ 5-6 ’ 2024 33