планираната . Не са отворени прозорци в местата със започнал възобновителен процес , а дървостоят е изреден равномерно по цялата площ . През 2021 г . възникват повреди от биотични фактори , поради което е изведена санитарна сеч , след която са добити още 136 m ³. След извеждане на сечта и усвояване на последвалите повреди от биотични фактори , състоянието на насаждението е видимо влошено 2023 г ( фиг . 6 ).
Фиг . 6 . Обект 9 , имот 673.29 - ДГС „ Смолян “ през 2019 , 2020 и 2023 г .
На фиг . 7 са показани Обект 21 и Обект 22 . Имот 438.402 с обща площ 3.33 ha . Планирана е груповопостепенна сеч с интензивност 25 % и размер на очаквания добив 350 m ³ без клони . Действително добитото е 511 m ³. Имот 438.401 е с обща площ 1.61 ha . В него е изведена санитарна сеч . Изображението е от 2020 г . и ясно показва началото на възникнали повреди от биотични фактори .
На фиг . 8 по изображение от 2022 г . е установено състоянието на насажденията след проведените сечи . В имот 401 се е образувала гола площ от 0.16 ha . За усвояване и извозване на дървесината при извеждане на сечите в имотите е изграден временен автомобилен горски път . Схемата за добива на дървесина е спазена , но би било много по-ефективно и прецизно . ако тя се изработи в среда на ГИС . При изграждането на пътя са добити 109 m ³ стояща маса с клони на площ от 0.3 ha . Измерена е ширината на просеката , създадена за изграждане на пътя , която достига до 11 m ширина . Според Наредба № 5 за строителството в горските територии [ 5 ], при изграждане на пътища от тази категория , просеката не трябва да е повече от 8 m ( или 10 m за наклони над 45 %). На фиг . 8 се вижда действителното състояние на пътя .
Фиг . 7 . Обекти 21 и 22 , имоти 438.402 и 438.401 на ДГС „ Смолян “ през 2020 г .
Фиг . 8 . Обекти 21 и 22 , имоти 438.402 и 438.401 на ДГС „ Смолян “ през 2022 г .
3.4 . Теренна проверка от РДГ
За да се извеждат сечи в горски територии , собственост на физически лица , е необходимо собственикът на имота да възложи изготвянето на горскостопанска програма на специалист-лесовъд . Програмата се въвежда в РДГ за утвърждаване , след което се назначава комисия , която да я разгледа по документи и на терена . Комисията извършва проверка , като констатира изпълнението на разпоредбите на Закона за горите и подзаконовите нормативни документи . При проверката на терена се установяват параметрите на извършената от лесовъда инвентаризация на насаждението . При необходимост се правят и допълнителни таксационни измервания за проверка на някои от показателите на дървостоите . Проверява се участието по дървесни видове , средната възраст , височината и диаметърът на дървостоя , запаса на хектар и др ., както и описанието на наличния подраст . При така установения ред , едно насаждение в частен имот се обхожда и наблюдава два пъти – от една страна от лесовъда на частна практика и от друга страна – от комисията към РДГ , преди да бъде одобрена документацията за извършване на сечта .
Всяка една от утвърдените горскостопански програми за обектите , разглеждани в настоящата работа , е преминала по горепосочения ред . Следователно планираните мероприятия и размер на ползване са детайлно анализирани преди да бъдат утвърдени и би трябвало да има незначителни отклонения от планираното ползване , ако се спазват всички разпоредби и лесовъдските правила .
При анализа на обектите са използвани данните от утвърдените горскостопански програми в регистъра на РДГ „ Смолян “ и информацията от протоколите за освидетелстване на сечищата , съхранявани в интернет информационната система на ИАГ – SYSTEM . IAG . BG [ 15 ]. Протоколите за освидетелстване на сечище съдържат данни за действително отсечените количества дървесина по дървесни видове и категории дървесина ( едра , средна , дребна ). Чрез протоколите и данните от горскостопанските програми се прави съпоставка между планираното и реализираното в даден имот , като в комбинация с разновременния анализ по спътникови изображения се добива цялостната представа за провеждането на сечта , водещите цели при стопанисването на дадения имот и резултатите от приложените мероприятия .
В резултат на цялостната работа на контролните органи са извлечени цифрови данни за състоянието на
32 ГКЗ 5-6 ’ 2024