компютърни , ГИС и дистанционни методи [ 1 ]. Чрез апробирането на тази методика ще се получат пространствени и специализирани данни и обективна преценка на начина на стопанисване на гори с частна собственост и прилагането на Закона за горите , както и ще могат да се формулират препоръки за подобряване на управлението на тези горски територии .
2 . МЕТОДИ И МАТЕРИАЛИ 2.1 . Методи на изследването
Основен метод при планиране и стопанисване в горското стопанство и по-специално за горите с държавна собственост е съставянето на горскостопански планове . Чрез тях се извършва инвентаризация и картиране в горските територии , определят се планираните сечи и други дейностите за период от 10 години [ 8 ]. Подобен принцип важи и за по-дребноплощните частни имоти , собственост на физически лица . За тях се разработват и утвърждават горскостопански програми , с които се определят насоките на стопанисване , вида и обема на сечта и размера на ползване на дървесния запас за същия период ( 10 години ). В много случаи горските имоти са с площ по-малка от 1 ha , което значително затруднява работата на частния лесовъд , изработващ програмата , при спазване на разпоредбите и лесовъдските правила за извеждане на различните по вид , обем и интензивност сечи . Извършването в различно време на разнородни лесовъдски дейности в доста на брой маломерни горски имоти , разпръснати на голяма територия , води до трудности в стопанисването и до понижаване на ефективността на контрола в тези имоти . В противовес на
това едроплощното стопанисване на относително големи и хомогенни горски масиви дава много по-добри резултати , като позволява да се комбинира природосъобразността с икономическата полза от горите . В Закона за горите ( чл . 38 и чл . 86 ) е предложено решение чрез разработката на план за уедряване на частни имоти , от което следва промяна на картата на възстановената собственост и изменение на границите на горските имоти в кадастралната карта и оптимизиране на стопанисването на частните гори под формата на дружества или кооперации .
Фотограметричният метод и дистанционните изследвания са основа за извличане на данни за горските насаждения чрез дешифриране на обектите по разновременни изображения в среда на ГИС и установяване на несъответствия между планираните и реално изпълнените дейности [ 14 ]. Приложението на ГИС в горския сектор включва събиране на информация за горските територии , създаване на база данни , обработка и анализ на данните , определяне на числени характеристики , изготвяне на справки и отчети и изработване на специализирани карти .
2.2 . Обект на изследването
Обект на изследване е територията на държавно горско стопанство ( ДГС ) „ Смолян “, където частната собственост има относително голям дял – 25 %. Подбрани са поземлени имоти в горски територии – собственост на физически лица , за които има утвърдени горскостопански програми и заложените в тях дейности са били извършени на терена . Избраните обекти са 24 имота в 3 землища – гр . Смолян , с . Бостина и с . Турян , за които изведените мероприятия са в периода 2018-2022 г . ( фиг . 1 ).
Фиг . 1 . Тематична карта на ДГС „ Смолян “ по собственост и избор на обекти 2.3 . Съществуващи данни за изследваната територия
• Специализирани данни във формат ZEM на ИАГ [ 15 ], [ 18 ];
• Горскостопански план на „ ДГС Смолян “, утвърден 2022 г . [ 11 ];
• Архив на горскостопанските програми на РДГ „ Смолян “;
• Протоколи за освидетелстване на сечищата в SYSTEM . IAG . BG [ 15 ].
ГКЗ 5-6 ’ 2024 29