2.4 . Основни технически средства
• Кадастрално-административна информационна система ( КАИС ) на Агенцията по геодезия , картография и кадастър ( АГКК ) [ 19 ];
• Географски портал на Изпълнителната агенция по горите ( ИАГ );
• Национална информационна система на ИАГ – SYSTEM . IAG . BG [ 15 ];
• Свободен софтуер за ГИС за работа с данните –
QGIS [ 17 ];
• Система за кадастър MKAD [ 16 ];
• Глобална платформа за растерни данни Google Earth Pro [ 20 };
• Мобилно решение на ГИС – Oruxmaps [ 21 ].
3 . АНАЛИЗ НА ПОЛУЧЕНИТЕ РЕЗУЛТАТИ
3.1 . Интегрирана графична и атрибутна база данни на ГИС
Първо ниво на създадената база данни съдържа съществуващите данни за обектите - графични и атрибутни данни за горските подотдели в ZEM формат [ 13 ] за ДГС „ Смолян “ и данни за горските имоти от кадастралната карта на землищата на гр . Смолян , с . Турян и с . Бостина . Използвани са и атрибутни данни от специализирания архив на горскостопанските програми на РДГ „ Смолян “. На второто ниво е направена интеграция на данните , като са добавени данни от проучването на избраните обекти . На трето ниво е извършено разширяване на първичната база данни , като са добавени полета за имотите – за обема на планираното ползването в горските територии , собственост на физически лица и обема на ползване над планираното .
Атрибутната таблица , изградена като второ структурно ниво е геокодирана към векторната база данни с границите на имотите . Атрибутната таблица е с над 150 полета и съдържа - идентификатор на имота , отдел / подотдел , вид на сечта , предвидено ползване , действително добити количества дървесина , таксационни данни за всеки обект и други данни ( фиг . 2 ).
Фиг . 2 . Извадка от таблицата с атрибутни данни за обектите
3.2 . Анализ на данните от горскостопанските програми на планираните сечи в изследваните обекти в ДГС „ Смолян “
Съгласно баланса на горските територии в отчетна горскостопанска форма ОГФ1 за ТП „ ДГС Смолян “ [ 12 ] в табл . 1 е представено разпределението на площта по видове собственост и вид територия . С основен дял са горските територии държавна собственост - 16 979 ha ( 59 %). На второ място са горските територии - собственост на физически лица - 7 209 ha ( 25 %), което е 1 / 3 от горите на територията на стопанството . Следователно начинът на стопанисването им би оказал значителен ефект върху цялостния облик на горското стопанство в този район . В табл . 2 са обобщени данни за годишното ползване в горите с държавна собственост и в горите , които са собственост на физически лица . Завишеното ползване на дървесна маса през 2018 г . и 2019 г . се дължи на възникналите повреди на големи площи , причинени от абиотични фактори – смерч . На фиг . 4 е направена е съпоставка между ползването на 1 хектар в горите с държавна собственост и тези , които са собственост на физически лица . Има значителни разлики при двата вида собственост в начина на стопанисване и организация на горите в тях . Вижда се ясна тенденция , че ползването на 1 хектар е два пъти повече в горите частна собственост спрямо горите държавна собственост .
Таблица 3 . Разпределение на площта ДГС „ Смолян “ по вид собственост и територия
Вид собственост ( към 31.12.2022 г .) |
|
Площ , ha |
% от общо за ДГС |
Държавни горски територии |
|
16 979 |
59.0 % |
Общински горски територии |
|
828 |
2.9 % |
Гори на физически лица |
|
7 209 |
25.0 % |
Гори на юридически лица |
|
1 038 |
4.0 % |
Гори на религиозни организации |
|
35 |
0.1 % |
Гори на МОСВ |
|
212 |
0.7 % |
Гори върху земеделски територии |
Държавни |
275 |
1.0 % |
|
Общински |
906 |
3.0 % |
|
Частни физически лица |
992 |
4.0 % |
|
Частни юридически лица |
69 |
0.2 % |
|
Религиозни организации |
37 |
0.1 % |
|
общо |
2 279 |
8.0 % |
Гори върху горски територии |
Общо |
26 301 |
92.0 % |
ОБЩО за ДГС „ Смолян “ |
|
28 580 |
100.0 % |
30 ГКЗ 5-6 ’ 2024