Списание ГКЗ 1-2'2024 | Page 38

3.1 . Нормативни условия за изграждане на ФтЕЦ в България
Интегрираният план поставя административните бариери като основен проблем за инвестиционните намерения за фотоволтаични централи . Тяхното наличие забавя значително процесите по изграждане и съответно процесите по използване на благоприятните финансови инструменти , предлагани от национални и европейски програми . В тази връзка на 13 октомври 2023 г . в Държавен вестник , бр . 86 , са публикувани изменения и допълнения в Закона за опазване на земеделските земи ( ЗОЗЗ ), които променят значително условията за изграждане на фотоволтаични паркове в земеделски земи .
Ако от 2015 г . правилата на ЗОЗЗ , чл . 23 , ал . 3 гласят : „ изграждането и / или разширението на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници , използващи фотоволтаични ( слънчеви ) системи , освен в случаите , когато производството на електрическа енергия се използва за собствени нужди , се допуска върху неполивни земеделски земи от седма до десета категория или некатегоризируеми , при наличие на становище за присъединяване на обекта , издадено от съответния мрежови оператор “, то посочените промени изменят условията на „ неполивни земеделски земи от пета до десета категория или некатегоризируеми “. По този начин се дава възможност на все повече земеделски територии с висок производствен потенциал да отстъпят основната си функция за отглеждане на растителни култури в полза на производството на електроенергия от възобновяеми източници . Отпадането на становище за присъединяване на обекта също разширява избора на местоположение .
Другото ключово изменение в ЗОЗЗ е въвеждането на понятието агрофотоволтаици – „ енергийни обекти за производство на електрическа енергия от слънчева енергия , изградени върху земеделска земя , които позволяват спокойното и безпрепятствено използване на земеделската земя за нейното предназначение “ 5 . 2 То е включено в промените в чл . 2 , ал . 4 , задаващи условията на строителство в земеделските земи без промяна на предназначението , които гласят , че обекти , чиито функции са свързани със земеделското предназначение на земята и за агрофотоволтаици , се изграждат при условия и по ред , определени с наредба на министъра на земеделието и министъра на регионалното развитие и благоустройството .
При обнародването на промените в ЗОЗЗ посочената наредба не е претърпяла изменения , които да отразят понятието „ агрофотоволтаици “, което оставя отворен въпроса : как ще бъдат различавани обикновените фотоволтаични паркове от тези с агрофотоволтаици и какви ще бъдат условията за тяхната гъстота в границите на обработваемата земя или пасищата ? [ 8 ]
3.2 . Отражението на ФтЕЦ в земеделски земи при устройственото планиране на териториите
В общия случай на изграждане на фотоволтаичен парк в земеделска територия се изисква промяна на предназначението на земята , по реда на ЗОЗЗ .
Намеренията за „ означаване на географските обекти , подходящи за добив на енергия от възобновяеми източници , за нуждите на планирането на териториалното устройство “ са посочени в Закона за енергията от възобновяеми източници още през 2011 г . Въпреки увеличаващия се интерес към изграждане на обекти за ФтЕЦ обаче много малко общини предвиждат в общите си устройствени планове ( ОУП ) устройствена зона Пп ( предимно производствена устройствена зона , производство и съхранение на електроенергия от възобновяеми енергийни източници ) – открито в някои документи за изменения на ОУП 63 през 2023 г ., но не и в първоначално изготвени планове . Посочената устройствена зона липсва и в разпоредбите на Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони . В нея не са посочени и конкретни възможности за включване на имоти за производство на енергия от възобновяеми източници в конкретни устройствени зони , поради което всяка отделна община взема индивидуално решение каква зона да отреди за изграждане на фотоволтаични паркове – чисто производствена , предимно производствена и др .
В голяма част от случаите , инвестиционните намерения засягат поземлен имот извън планираните за производствени и складови дейности територии . Тогава се предприема процедура по частично изменение на ОУП , регламентирано от Закона за устройство на територията ( ЗУТ , чл . 134 , ал . 1 ) като допустимо при определени случаи , вкл . съществени промени в общественоикономическите или устройствените условия , при които е бил съставен планът , както и при появата на „ инвестиционни инициативи , които ще се реализират със средства , осигурени по международни договори или от държавния бюджет , както и от инвеститори , сертифицирани по реда на Закона за насърчаване на инвестициите “.
Цитираната възможност за мотивиране на частично изменение на ОУП измества първоначалните функции на плановия документ за цялостно , хармонично и балансирано планиране на структурата на конкретна териториална единица ( община или част от нея ), като позволява поетапна и индивидуална промяна [ 13 ] на предназначението на земеделски земи в извънурбанизирани територии , в контраст със заобикалящите ги имоти и първоначално определената устройствена зона .
Предвид тенденциите за увеличение на мощностите и финансовите инструменти за стимулиране на обекти на ФтЕЦ не е изключено и проектите за промяна на предназначението на големи територии да се използват спекулативно – с цел продажба на поземлените имоти или последващо преотреждане за друг вид строителство , без реален инвеститорски интерес . Проучвания по темата доказват , че заложените срокове за прилагане на административните актове в процедурата за промяна на основното предназначение на земеделските земи могат да „ блокират основната функция на обработваемата и продуктивна земя “ за достатъчно дълъг период от време . При изтичане на тези срокове и прекратяване на правното действие на законовите решения , се поставя въпрос , актуален и към момента : дали имотите ще бъдат използвани ефективно като земеделски земи или ще бъде
52
1ЗОЗЗ , Допълнителни разпоредби , § 1 , ал . 1 , т . 11 . 63 1Решение № 2338 от 23 февруари 2023 г ., ОбС Община Стара Загора ; Докладна записка 93-00-103 от 15 май 2023 г . до ОбС , Община Средец . 36 ГКЗ 1-2 ’ 2024