Сборник с доклади от XXXIV Международен симпозиум | Page 92

съзнателно нарушихме способността на океана за саморегулираща топлопроводимост, заразявайки масово неговите води със замърсители“. Данните в графиките, анализирани в [ 1 ], разкриват ясно изразена тенденция на нарастване на нарушенията на баланса на функциониране на нашата планета, което предизвиква стремително нарастване на броя и силата на екстремни атмосферни явления, включващи урагани, торнадо, необичайни валежи, предизвикващи наводнения, засилване на геодинамичните процеси, водещи до увеличаването на бедствия като земетресения и вулканични изригвания. Освен това, Чолакян потвърждава достоверността на математическите модели за нарастването на тревожните КП, разработен от група прогресивни учени от международния обществен проект „ Съзидателно общество“ [ 5 ]. Той изтъква, че лично е проверил изчисленията и математическите модели. Имайки предвид тези и други подобни модели и изследвания на редица прогресивни учени в своите спешни обръщения [ 4 ], [ 5 ], [ 6 ], [ 7 ], отправени както към световните лидери, така и към всички учени и обикновени жители на планетата ни, той буквално „ бие тревога“ и алармира за спешната необходимост от реални действия в следните основни направления [ 4 ]: Изграждане на единен световен научен център, който да обединява всички учени, и който да има достъп до всички налични научни лаборатории и институции по целия свят, както и до цялата научна информация, натрупана до сега във всички научни направления и за всички части на планетата ни; Реално обединение на всички отделни науки и научни направления специалности, тъй като на практика до сега те действат доста изолирано една от друга; Чолакян посочва, че за да се справи своевременно с чукащите на вратата ни животозастрашаващи климатични промени и за да не се пропусне последният шанс за спасяването на цивилизацията ни е необходимо изграждането на съзидателно общество( на пиедестала, на което са опазването и съхраняването на човешкия живот и хармонията и равновесието в природата), което да замени сегашния потребителски формат и консуматорски подход към природата; Необходимо е осъзнаване на факта, че Земята е единен жив организъм и няма как да се „ излекува“ само на територията на отделни държави, а е необходимо реално обединение на всички за своевременното справяне с тревожните климатични промени( свързани с космическите въздействия, с измененията и процесите, протичащи в земното ядро, с катастрофалното замърсяване на Световния океан и унищожаването на способността му да охлажда планетата ни и т. н.).
За реализирането на така посочените дейности и въобще за оптималното изучване и изследване на климатичните промени е важна подготовката на технически кадри в тази област, които в същото време да бъдат и хора с правилна ценностна система. Важна роля за формирането на истински знаещи, можещи и отговорни, почтени личности има обученото. Образованието трябва да се разглежда като изключително важна сфера от целокупния обществен живот, защото чрез нея се осъществява мост между поколенията и по този начин се запазват във времето изконни познания. Доброто преподаване е наука, изкуство и призвание. Обучението е ефективно и качествено, когато се основава на определени научно обосновани и педагогически ефективни принципи и съвременни технически средства. Но е важно и то се осъществява със страст, всеотдайност и любов. Така може да постигне своите основни цели – да бъде облагородяващо и да насърчава развитието, отговорността и грижата за опазване на човешкия живот и хармонията в природата у младите хора.
Ние сме новодомци във Вселената и сме в детски стадий в изучаването на нейните закони. Затова на студентите би следвало да се разяснява, че в университетите се изучават хипотези. Не е добра идея да се налагат сляпо наложили се теории. Важно е да се анализират различни гледни точки като например, разгледаните по-горе модели за изменението на климата. Изложението на всяка тема би следвало да започва с думите „ Може би грешим, но на този етап от развитието науката счита че,…“. В същото време е необходимо да се насърчава творческото мислене и изследователският подход при обучението на студентите, а не „ магнетофонното“ възпроизвеждане на мислите на „ авторитетите“.
В сферата на научните изследвания е необходимо да се преосмислят съществуващите теории и от време на време да „ чупят старите микроскопи“ – да се „ поглежда от нови върхове“ както към природните явления, така и към познанието за човешката същност. Най-големият проблем на съвременното общество е дисбалансът и несъответствието между високоразвитите технологии и степента на човешкото израстване.
92