Високите технологии в ръцете на хора с неправилно изградена ценностна система не са предимство, а по-скоро опасност и заплаха за обществото и природата. Именно образованието е призвано да способства изграждането на правилна ценностна система и да създава качествени личности. Днес имаме доста високо развити технологии, но те сякаш способстват проявлението на тъмните човешки черти като алчност, жажда за власт, екологична безотговорност и т. н. Трябва да се изтъкне, че оптималният подход в образованието далеч не се свежда единствено до поднасянето на конкретна актуална професионална научна и практическа информация. Той е начин на организация на учебния процес и творчески подход при преподаването, което да способства формирането на правилна ценностна система, на креативно и хуманно мислене у подрастващите. Тези ценни компетенции, придобити от студентите, оказват благоприятно влияние както върху качеството на учебния процес, така и върху бъдещата професионална и житейска реализация на младите инженери. Те трябва да бъдат личности, което ще рече да бъдат индивиди, притежаващи духовни качества. Точно те отличават човека от роботите и животните. Та нали технологиите не бива да са самоцел, а средство, път и начин за усъвършенстване и подобряване на живота на отделния човек, на обществото, и на Земята като цяло.
Високите изискванията към висшето техническо образование и в условията на технологичен прогрес, и глобални комуникации, могат да бъдат изпълнени, ако висшето техническо образование осигурява подготовката на креативни висшисти с възвишени хуманни качества и професионални компетенции. Несъмнено най-значимият и ценен компонент на всяко общество е човешкият в лицето на добре подготвените специалисти. Днешните студенти в техническите ВУЗ-ове са не само бъдещи инженери, нещо повече – те са част от хората, от които се очаква да заемат ръководни позиции, да вземат важни управленски решения за добруването на хората и опазването на хармонията в природата. За тяхната успешна подготовка е необходимо съвременното висше техническо образование да се базира на оптимални подходи и средства, които откриват нови хоризонти пред него. В образованието трябва да е залегнало разбирането, че човечеството не трябва да се стреми да подчинява природата на своите потребителски интереси, а прекланяйки се пред нейното могъщество и интелигентност да се стреми да изучава нейните закони и да я опазва. Образованието трябва да допринася за преосмислянето на приоритетите на обществото и за разширяването на дефиницията за богатство, която трябва да включва висши ценности познанието, опазването на хармонията в природата, развитието на човешкия потенциал и любовта между хората. Така за човечеството ще отпаднат много от сегашните проблеми и ще се открие възможност за спасяването на планетата Земя и човешката цивилизация.
4. ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Съвременните ФДМ осигуряват ежедневно повсеместна и обективна информация за множество параметри, разкриващи тревожни съвременни климатични промени. Важно е нейното съхранение, натрупване и актуализиране, което се осъществява най-оптимално в средата на ГИС. Голям проблем обаче е фактът, че тази информация и създадените математическите модели на климатичните изменения( които се влошават експоненциално) не са достояние на широката общественост и не намират място в образователната система. И тъй като, образно казано, „ къщата ни гори“, за да се справим с тревожните климатични промени и с останалите наболели проблеми, човечеството трябва спешно да преосмисли своята ценностна система и да се откаже от концепцията за финансови богатства и власт на всяка цена и дори за сметка на щастливия човешки живот на всеки жител и екологичното равновесие в природата. В тази връзка ролята на образованието( и в частност на това по ФДМ) за формирането на знаещи и отговорни личности е много важно. Политиката, богатствата, науката, технологиите и всичко останало в нашия живот не биха имали никакъв смисъл, ако противостоят на тази висша общочовешка и планетарна цел.
5. ЛИТЕРАТУРА
1. Здравчева, Н. Д., Фотограметрични и дистанционни методи за изследване на световния океан, доклад на XXXIII Международен симпозиум " Съвременните технологии, образованието и
93