Сборник с доклади от XXXIV Международен симпозиум | Page 131

резултатите се ползват и анализират от различни специалисти е добре те да бъдат както в графичен( съответно цифров вид), така и в табличен вид под формата на сравнителен анализ.
Особено внимание трябва да се обърне при анализа по т. 5 от Приложение № 2 на [ 6 ], тъй като към този показател има въведено условие – дължина на отсечката. За целта се изчисляват отделни „ плаващи прави“ спрямо изискванията за дължина към вида кран и се съобразяват краищата на всяко самостоятелно парче от релсовия път [ 5 ]. Обхватът на отделните парчета не бива да надминава максималната дължина за съответния вид кран съгласно т. 5 от Приложение № 2 на [ 6 ]. Построяването на „ плаващата права“ може да се изчисли аналитично [ 5 ], но повечето съвременни чертожни софтуери предлагат такава функция, която спестява доста време и грешки.
4. ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ИЗМЕРВАНЕ ЧРЕЗ ИЗПОЛЗВАНЕ НА КЛАСИЧЕСКИ МЕТОДИ( ПОЛЯРНА СНИМКА)
Представени са резултати от проведено измерване по представената методика. Изследван е външен подкранов път на пристанище в района на общ. Белослав, използван за опериране на портални кранове. Изградена е мрежа от работни точки, стабилизирана чрез геодезически болтове и отражателни марки. Измерванията са направени със стандартна тотална станция с ъглова точност 2“ и точност на далекомера 2mm + 2ppm като успоредно с това е направена и геометрична нивелация на подробните точки чрез дигитален нивелир и RABкодова лата със стандартно отклонение при измерване от 1.0mm на 1km.
Работната геодезическа основа е измерена по гирусния метод от две работни точки и изравнена в локална координатна система посредством програмен продукт“ TPLAN”. На фиг. 5 са представени схемата и резултатите от изравнението.
Фиг. 8. Схема на работната геодезическа основа и резултати от изравнението.
Геодезическото заснемане на подкрановия път е извършено от няколко свободно избрани станции. Местата на подробните точки бяха предварително маркирани като разстоянията на конкретните сечения на релсите, предмет на измерването, бяха отчетени посредством COGO функция на тоталната станция, а точките бяха сигнализирани чрез отражател тип „ минипризма“ с височина на сигнала 0.1m, центриран и хоризонтиран чрез триножка. Изборът на местата на свободните станции е съобразен с конфигурацията на релсите с цел определени сечения, касаещи участъци до 30m, да бъдат заснемане и по двете релси от една станция. Така се минимизира грешката при анализа по т. 3 от Приложение № 2 на [ 6 ]. Резултатите са оформени схематично и таблично( фиг. 6 и фиг. 7). Предвид точността на използвания инструмент е редно там, където колебанията са в рамките на ± 3mm да бъдат извършени чрез подходящ инструмент
131