Сборник с доклади от XXXIV Международен симпозиум | Page 130

Фиг. 7. Измерване на износена релса с проектна ширина 7.00mm с шублер с къси челюсти. Шублерът показва ширина 6.8 7 mm като това влияе върху правилното определяне на центъра( оста) на релсите
Самото измерване, освен със специализиран фиксатор, може да се извърши и чрез използване на стандартна минипризма, чиито характеристики следва да бъдат коректно въведени в електронния тахиметър( тотална станция). Операцията е сравнително проста, затова с цел по-голяма бързина на процеса може да се осигури втори човек неспециалист, който чрез триножка да поставя и хоризонтира последователно минипризмата върху предварително маркираните подробни точки. Поради продължителните измервания и в следствие на провеждането им често през работния процес, за по-добър контрол е добре измерванията към изходните точки( геодезическата основа) да бъдат проведени преди и след измерванията към подробните точки, в следствие наличие на вибрации в зоната на измерване и лоши атмосферни условия( например наличие на вятър при измервания на подкранови пътища по пристанища).
Последният етап от прилагане на класическите методи, е обработката и интерпретацията на резултатите. Обработката стартира първо с изравнение на координатите на точките от геодезическата основа [ 5 ]. Така може да получим предварителна оценка за точността на координатите на контролните точки и да направим реална преценка за включването им или не в изравнението на полярната снимка. Честа практика е да бъде въвеждана локална координатна система с нарастване на север по дължината на подкрановите пътища и използване на стойности, така че стойностите на координатите да бъдат винаги положителни числа. Тук по-важния момент е по-скоро в настойката на софтуер за изравнение с цел да не се нанасят поправки върху координатите заради проекцията, защото за някои видове проекции( и особено в краищата на техните зони) могат да се получат значителни поправки с оглед на това, че обектите като подкрановите пътища са издължени( линейни) и могат да достигнат стотици метри. Ако това не бъде направено може да получим изкривяване на резултатите в следствие промяна на размерите на релсите заради параметрите на картната проекцията.
Не може да подминем и едно от най-големите предимства на класическите методи, а именно – сравнително малките изисквания към хардуера и софтуера за обработка на резултатите. Съществуват комерсиални решения като AutoCAD Civil 3D в комбинация с вградения модул“ Survey”, чрез които можем едновременно в една и съща среда да обработим ъглово-линейните измервания по метода на най-малките квадрати( МНМК) и да интерпретираме получените резултати. Особеност представлява форматът за обмен на данни( например за Civil 3D *. fbk), с характеристиките на който се сблъсква всеки инженер-геодезист в зависимост от измервателната техника, с която работи.
След обработката на резултатите идва ред на тяхната интерпретация, за която няма нормативно регламентирани образци и изисквания. Обикновено възложителя посочва в заданието форматът и начинът, по който иска да му се предоставят резултатите. Тъй като
130