- Като предпазна мярка в райони с очаквано движение на терена като руднични зони или подобни зони на пропадане или ако е в района на пристанище.
В такъв случай при стойности в рамките на допустимите отклонения, кранът трябва да се движи по коловоза без прекомерен шум, износване на колелата на релсите и консумация на енергия.
От гледна точка на методите за следене и контрол на подкрановите пътища би следвало за контрол да се използват същите методи, каквито са използвани при устройването на подкрановите пътища и монтирането на крановете [ 5 ]. В действителност развитието на методите и технологиите за контрол предлагат много по-големи възможности при следене и контрол на подкрановите пътища, съобразени с конкретните изисквания и задания на възложителя. Някои автори разделят тези методи на „ традиционни“( конвенционални, класически) и съвременни, но в действителност такова рязко разграничаване не съществува. Това е така, защото в много от „ съвременните методи“( вкл. и автоматизираните) участват уреди, които се използват за „ традиционните“ методи, а в други случаи за да се приложат „ съвременните методи“ е необходимо първо да бъдат предшествани от „ традиционните“.
Най-важно е при подбора на методите, те да удовлетворяват зададената точност, да бъдат съобразени със средата на тяхното приложение и да бъдат икономически обосновани. Има множество литература и проведени изследвания на различни методи за следене и контрол на релсовите пътища, както и достижимата точност от използването им. Като най-основни съвременни методи, може да посочим наземно лазерно сканиране, въздушна фотограметрия и автоматизираните системи за следене и контрол.
Наземното лазерно сканиране предлага бързо събиране на данни и висока плътност на подробните точки измерени на релсите. Като цяло, технологията не постига точност в отделна точка сравнима с получената от класическите методи, но постига висока точкова плътност, от която могат да бъдат изготвени различни анализи. От друга страна, за извличане на данните за оста на релсата, е нужно релсата да се моделира от получения облак от точки, а не директно както при други методи. Неблагоприятен ефект върху лазерното сканиране указва и издължената форма на заснемания обект най-вече заради ъгълът на измерване, което налага разполагане на повече измервателни станции за заснемането [ 9 ]. Друга специфика на наземното лазерно сканиране, е изборът на метода за определяне на елементите на външно ориентиране, което има съществена роля при постигането и оценката на необходимата точност [ 7 ]. Въпреки всичко, методът е удачен за използване при определени външни условия и необходима точност.
С усъвършенстване на технологиите, методът на фотограметрията започна да се прилага и в обследването и контролът на подкрановите пътища. В [ 9 ] е постигната милиметрова точност чрез фотограметричния способ, но за целта има наложено доста условности като:
- максимална височина на полета – 10m( 20m за контролните точки при застъпването);
- контролните точки да бъдат определени с точност ± 1mm, което налага използването и на класическите методи;
- застъпване на изображенията > 80 %;- поставяне на стикери върху релсите с цел определяне на оста;
- специфични изисквания към софтуер, хардуер, въздухоплавателното средство, оборудване на камера, подходящо осветление и др.
Основното предимство на този метод е дистанционното измерване на обекта и отпадане на необходимостта от видимост между отделните части от подкрановия път. Като допълнителни условности може да добавим, че методът е приложим при подкранови релси, разположени извън сгради и законодателната рамка, която регулира използването на БЛС.
Автоматизираните системи за следене и контрол на подкрановите пътища са найсъвременното решение на поставената в настоящата статия задача. Има различни разработки като RailControl, RailRob, RailQ, DEMAG, ARTIS и др. Изброените дотук са разгледани в [ 5 ] като е направена и сравнителна таблица между упоменатите. Конфигурациите на тези системи са доста различни, постигат различна точност и измерват различни допълнителни данни свързани с износване на релсите. Общото между всички е, че в конфигурацията им влизат измервателен блок( количка) и електронен тахиметър( тотална станция) или лазертракер. Преди разработване и внедряване на подобна система за автоматично следене и контрол трябва да бъде направена
126