Сборник с доклади от XXXIV Международен симпозиум | Page 125

попадат в обхвата на чл. 4, а. 1, т. 1. Съгласно чл. 24, ал. 2 „ Специализираните дейности по чл. 4, ал. 1 се изпълняват от лица, получили правоспособност при условията и по реда на Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.“. В Устава на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, в своя чл. 1, ал. 3 е поставен основния фокус на КИИП „( 3) КИИП е национална професионална организация на инженерите, придобили проектантска правоспособност в устройственото планиране и инвестиционното проектиране и упражняващи регулираната професия „ инженер-проектант в инвестиционното проектиране и устройственото планиране, наричана по-нататък в текста „ инженер-проектант”. Никъде не се говори за регулирана професия „ Инженер в геодезията, картографията и кадастъра“, а само за „ Инженер в инвестиционното проектиране“, чиято дейност се отличава значително с дефинираната в чл. 4 на [ 2 ]. От друга страна е въведена още една регулация в чл. 4, ал. 3 от [ 2 ], съгласно която „ Условията, редът и минималните технически изисквания за извършването и контрола на специализирани геодезически и картографски дейности по ал. 1 и 2 се определят с наредби на министъра на регионалното развитие и благоустройството.“. Към момента наредби и други подзаконови нормативни актове няма издадени във връзка с чл. 4, ал. 1, т. 1 от [ 2 ].
От гледна точка на технически изисквания към изграждането и експлоатацията на съоръжението( подкранови пътища) съществува нормативна регулация, касаеща както параметрите на съоръженията, така и оправомощените лица, които следва да ги поддържат, ремонтират и преустройват. Това са [ 3 ] и [ 6 ] като наредбата указва наличие на „ измервателни уреди за геометрични размери и други машини, съоръжения и уреди с обхват, технически характеристики и предназначение в зависимост от предвидените в процедурите по т. 2, буква " б " технологични операции и според вида и работните параметри на повдигателните съоръжения, за които кандидатстват“. Макар да има изписани множество научни трудове относно ролята на инженер геодезистите в този вид строително-монтажни работи, в чл. 283, ал. 1, т. 1 от [ 6 ] няма изискване за „ правоспособно лице по геодезия“, до колкото и това като понятие е регулирано от други нормативни актове. Регулацията тук остава в ръцете на усвоеният „ занаят“( опит) на колегите, наличието на прецизна апаратура и отговорното отношение към поставените задачи. В крайна сметка, регулация съществува за допустимите отклонения в геометричните характеристики на релсовите пътища, описани в Приложение № 2 и № 3 Приложение към чл. 27, ал. 3, чл. 84 и 94 от [ 6 ], служеща като отправна точка при подбор на измервателната апаратура за всеки( дори и не инженер – геодезист), който ще се занимава с констатиране на горецитираните отклонения.
2. МЕТОДИ ЗА КОНТРОЛ ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПОДКРАНОВИ ПЪТИЩА
Съществуват различни видове кранове като същите се класифицират по най-различни признаци. Основното разделение между видовете кранове се проявява във вида на тяхната конструкция като основните видове кранове, които се движат по релсов път, са мостови, козлови и портални кранове. В зависимост от предназначението си, крановете могат да оперират вътре в сгради, където се произвеждат и съхраняват различни продукти, или отвън, където се използват за товаро-разтоварна дейности.
В съответствие с [ 6 ] и независимо от годишната инспекция, подкрановите релси трябва винаги да се измерват и контролират при следните събития [ 5 ]:
- След нова инсталация на подкрановите релси, преди въвеждане в експлоатация на крановата система;
Преди инсталиране на нов кран на вече съществуващ по-стар подкранов релсов път;- След повреда на кран, катастрофи на товар или сблъсъци с кран;
- След внезапни промени в характеристиките на движение на крана като силно изскръцващи шумове при движение, наклоняване или застой на крана или неточно позициониране на автоматични системи;
- След повишено износване на водещите елементи на коловоза, ходови колела или релси на кранове;
- След преустройство или удължаване на крановата система, напр. увеличаване на натоварването;
125