Н А УК О ВЕ ТОВАРИСТВО ІМ . Т . Ш ЕВЧЕНКА 49
ва ». 39 Це можна сказати , був перший поважніший конфлікт Грушевського з тодішньою українською політичною дійсністю в Галичині , яка мала неґативний вплив на розвиток наукової роботи в НТШ . Грушевський в тому часі не належав до жодної галицької політичної групи , присвячуючи увесь свій час науковій праці .
Надзвичайні збори НТШ нічого не могли ухвалити і розійшлися , залишаючи старий виділ аж до нових зборів , що відбулися в 1897 році і були переломовими в житті товариства .
РЕДАКЦІЙНО-ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ ГРУШЕВСЬКОГО
Починаючи з 1895 року на Грушевського спав тягар редакційної й видавничої праці в НТШ . В тому році він став редактором Записок НТШ , які до того часу редаґував д-р Ю . Целевич ( 1-ий том , 1892 ), а згодом д-р Ол . Барвінський ( т . II , 1893 і т . III і IV , 1894 ). Проте фактичним промотором і редактором перших чотирьох томів Записок був Олександер Кониський , який збирав до них матеріяли і приєднував співробітників з Великої України , а в їхньому числі і Михайла Грушевського . 40 В листі до М . О . Дикарева з грудня 1893 року Кониський писав « Тим то усім нам треба , що сили є дбати про Записки . — Ви тільки завважте , яка се важна річ ! Вага її на всю пришлість . Отже куймо залізо , доки воно гаряче , і не берім на себе тяжкого гріха за легковаженє Записок . Справи більш важної досі не було ще в наших руках ». 41 До приїзду Грушевського Записки появлялися нерегулярно з доволі принагідним змістом . Початки журналу НТШ були доволі тяжкі , беручи до уваги , що Товариство не розпоряджало відповідними фондами , а також Кониський натрапляв на великі труднощі з зібранням відповідних матеріялів . 42
Перший том Записок містив статтю Грушевського про « Громадський рух на Вкраїні-Руси в XIII віці », Олександра Кониського « Дитинний вік Шевченка », О . Колесси « Українські народні пісні в поезії Б . Залеського », статтю Тадея Рильського з політичної економії про капітал і замітку О . Барвінського про заснування і розвиток тов . Шевченка . В другому томі знаходимо статтю С . Паначовного про стародавні грецькі колонії босфорські в межах Кубанщини , докінчення статті Рильського , працю Іванова з історії Волині на початку XIV
39 « Надзв . Загальні збори », цит . праця , стор . 4 .
40 Докладніше обговорення ролі Кониського в обширній праці М . Возняка « Олександер Кониський і перші томи Записок », Записки НТШ , т . 150 , 1929 , стор . 339 — 390 . 41 Цит . праця , стор . 370 — 371 . 42 В численних листах Кониського до Дикарева знаходимо чимало нарікань , як він саркастично писав , на « еноралів », які « дали мені чесне слово написати для Записок статті з археології , історії , філології і т . д----- Де ж те слово ? Де ті статті ? Минуло три з половиною роки ; вийшло 4 т . Записок і там з під « еноральського » пера нема і чотирьох рядків ...» , М . В о з н я к , цит . праця , стор . 382 .