48 Л Ю БО М И Р В И Н А Р
голосувати через заступників . 36 Були запропоновані дві версії проектів нового статуту Товариства — один виділом і статутовою комісією , другий комісією зборів . Перший признавав за звичайними членами лише дорадчий голос на секціях , другий признавав за ними рішальний голос в адміністративних справах і право активного й пасивного вибору до виділу Товариства . Грушевський обстоював першу версію статуту разом з Іваном Франком , уважаючи , що дійсні члени повинні мати рішальний голос в справах Товариства .
« В численних промовах , читаємо в звіті , одні уважали зміну безпотрібною так скоро по зміні 1892 p ., інші признавали , що якраз тепер зміна не на часі , серед загального недовір ’ я обопільного і розбиття руської суспільности ( на увазі мали радикалів і народовців — JI . В .), то знов підносилися закиди проти самих поодиноких проектованих змін : проти укорочення прав теперішніх дійсних членів , проти підвищення вкладки , і т . д ., при тім вказувано на те , що дотеперішній статут не перешкоджає науковій роботі , що згадані переміни перешкодять побільшенню числа членів і тіснішому зв ’ язку товариства з суспільністю руською ». 37 Незважаючи на те , що запропонований проект отримав абсолютну більшість голосів присутніх , проте не мав потрібної для зміни більшости двох третіх голосів членів НТШ , і тому не пройшов . Товариство в 1896 році залишилося дальше при старому статуті . Друга справа , яка була піднесена на зборах і пристрасно обговорювана , було питання дальшого друкування в друкарні НТШ політичних часописів , а зокрема львівського щоденника « Діла ». 38 З відкритою критикою такого рішення виступив д-р К . Левицький , покликуючися на те , що Товариство спершу було створено на те , щоб помагати українським народним видавництвам . Коли відклик Левицького до надзвичайних загальних зборів подано під голосування , виявилося , що більшість присутніх поділяє його думки і переголосовано дальше друкувати « Діло » в друкарні Т-ва . Не має сумніву , що тут ішлося головно про міжпартійну боротьбу радикалів з народовцями , яку на нещастя перенесено на форум Наукового Товариства . Внаслідок висліду голосування проф . Грушевський , Верхрацький і Франко , як директори наукових секцій НТШ , зреклися своїх позицій , бажаючи дати сатисфакцію виділові , а заразом запротестували проти внеску К . Левицького і його однодумців . Крім того Грушевський зложив на руки загальних зборів своє редакторство Записок і головство Археографічної комісії , заявивши , що « находить потіху в адресі членів з України , підписанім видатнішими іменами , де висловлено було признання провідникам наукової роботи Товарист
36 Докладний перебіг надзвичайних зборів і порівняння статутових проектів з ’ ясований в звідомленні « Надзвичайні загальні збори », ЗНТШ , т . XIV , 1896 , стор . 2 — 4 . 87 « Надзвичайні загальні збори », цит . праця , стор . 2 . 38 « Діло » було задовжене в друкарні Товариства з кінцем 1895 року на суму 3.792 ринських . Наслідком цього Управа Т-ва виповіла друк « Ділу » з початком 1896 року .