Розділ І , глава 2: -- 47
Глава 2 . Христия нська тракто в ка суспільн ого жипя
@ Особливості соціальної свідомості @ Основні літературні пам ' ятки та їх проблематика
Я кщо язичницькі вірування знайшли певне відображення у фольклорі , то писемна література Київської Русі майже виключно християнська за своєю ідейною спрямованістю . Давньоруські книжники намагалися довести переваги нової релігії , оцінювати навколишню дійсність під кутом зору П відповідності вимогам і положенням християнства , нарешті , вони вчили читачів , як жити і діяти на користь собі й ближнім . Саме ці три проблеми й становили головне змістовне поле суспільної думки домонгольського часу .
Прийняття християнства мало велике значення для Київської Русі , оскільки сприяло утвердженню П в ранзі рівноправного ( в усякому разі - в релігійному сенсі ) партнера серед європейських країн та полегшенню взаємозв ' язків з народами континенту . о . Лаппо-Данилевський спеціально підкреслював цю основу міждержавних стосунків у середні віки : « В Європі в середні віки релігія стала найголовнішим елементом усієї системи культури : релігійно-християнська оцінка визначала саме достоїнство інших П проявів , а християнська церква панувала і над культурою , і над пол ітикою » 32 . У внутрішньополітичному житті давньоруської держави християнство допомогло поступово ліквідувати залишки язичницьких часів у цій сфері : племінну структуру , децентралізацію , племінний сепаратизм , що спирався на місцевих князьків і божків . « Найважливішим внеском церкви у становлення та розбудову давньоруської ранньофеодальної організації , - пише о . Моця , - обrрунтовано визнавався ідеологічний : перенесення на Русь , пристосування і застосування у нових умовах класичних ідей давньосхідного та візантійського суспільств і держав про природність панування та підпорядкування в людському суспільстві , про божественність походження влади , про працю як прокляття , що лежить на людині споконвіку , з моменту П появи за межами раю . Крім цього , християнство сприяло певному розвитку духовності ( звички , мораль ,
32 Лаnnо-ДанuлевСКIІ ! Ї А . с . История РУССКОЙ общественной МЬІСЛИ И куль"І'-ры XVII - XVIII вв . -М .: Наука , 1990 . с . 17 .