від ’ єднання України від Росії і прилучення її до Польщі . Цілком інший характер мали ложі , які діяли на Правобережній Україні . Їхніми членами були польські шляхтичі , які не були пов ’ язані з російським масонським рухом . Своєю головною політичною метою ці ложі вважали відновлення незалежної польської держави , яка включала б у себе і Правобережну Україну .
Багато із членів масонських лож в Україні ввійшли у склад декабристських організацій . Україна поряд з С . -Петербургом стала основним полем діяльності декабристів – лише у цих двох центрах декабристського руху дійшло до відкритого збройного виступу проти самодержавства . Ядром декабристської змови в Україні стала розквартирована на Правобережжі Друга армія , офіцери якої служили у Західній Європі під час наполеонівських воєн . У 1821 р . в Тульчині , на Поділлі , утворилося Південне товариство декабристів , головою якого був полковник Павло Пестель ( Північне товариство виникло у Петербурзі роком пізніше , у 1822 р .). Декабристські товариства мали розгалужену сітку впливів в Україні . Крім Тульчина , Південне товариство мало свої осередки у Кам ’ янці і Василькові . У 1823 р . у Новгороді- Волинському виникло “ Товариство з ’ єднаних слов ’ ян ”, очолене молодшими офіцерами братами Борисовими .
Серед змовників було чимало українців , потомків козацької старшини . Провідними діячами декабристського руху були брати Матвій та Сергій Муравйови-Апостоли , які виводилися з роду гетьмана Данила Апостола . З українських сімей походили засновники “ Товариства з ’ єднаних слов ’ ян ” брати Борисови та Іван Горбачевський . Останній згадував , що його батько розповідав йому про нещастя Малоросії , а сам він не раз побивався над долею своєї батьківщини . Інший лідер декабристів , російський поет Кіндрат Рилєєв оспівував у своїх поемах героїчну боротьбу Северина Наливайка , Богдана Хмельницького та Івана Мазепи .
Але , як і у випадку з масонськими ложами , декабристський рух на загал проявляв байдужість до політичного майбутнього України . Підготований Пестелем проект конституції під назвою “ Руська правда ” був пройнятий централістським духом і не визнавав за націями , які замешкують Російську імперію , права на окреме політичне існування ( вийняток робився лише для поляків і євреїв ). Щодо українців , то Пестель зараховував їх до “ корінного російського народу ”. Подібно ж Рилєєв твердив , що кордони Польщі починаються там , де кінчається малоросійське наріччя ; де ж простий народ говорить названим наріччям , там уже Росія . Чутливішою до реґіональних відмінностей Російської імперії була програма Північного товариства , викладена у Конституції Микити Муравйова . Вона передбачала поділ Росії на тринадцять федеративних штатів . Два з них – Чорноморський зі столицею у Києві та Український зі столицею у Харкові – співпадали територіально з колишньою Гетьманщиною та Слобідською Україною .