Михайло Грушевський: політична публіцистика 1917 року Mykhailo_Hrushevskyi_politychna_publitsystyka_1917 | Page 8

МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ : ПОЛІТИЧНА ПУБЛІЦИСТИКА 1917 РОКУ 287
громадянства викличе обурення і гнів , але поряд з цією частиною була інша , яка не була готова до розриву з урядом . Крім того , Центральна Рада була поінформована , що “ Інструкція ” - це наслідок перегрупування сил у складі Тимчасового уряду , де знову гору взяли представники партії кадетів , вороже налаштовані до українського руху . На думку М . Грушевського , “ Інструкція ” виявилась максимумом можливого на той момент , і Центральна Рада визнала недоцільним цю можливість втрачати . Головне дістати владу правовим легітимним способом , а далі , спираючись на живі сили народу , розширити її повноваження за сприятливих обставин . М . Грушевський переконаний , що все буде залежати від національної активності : “... українському народові треба взятись за сильну працю , щоб реальне відношення перехилити в бік своїх домагань ” 21 . Стаття дає зрозуміти , що М . Грушевський і керована ним Центральна Рада не сприймали “ Інструкцію ” як остаточний результат своїх взаємин з урядом , а лише як черговий тимчасовий компроміс “ для дальшого свого кроку наперед до повної автономії України ” 22 . Завершує статтю Грушевський думкою , що “ українське громадянство не буде приладжувати свою діяльність ні до злобних випадів централістів , ні до істеричних викриків ворогів національної ідеї . Воно буде керуватись реальними потребами й інтересами свого краю й народу ” 23 .
Стаття “ Важка хвиля ” присвячена майбутнім Всеросійським Установчим Зборам . Автор звертає увагу своїх читачів на те , що Установчі збори - це рідкісна широка змога для українського народу “ виявити свою волю що до будучого життя ” 24 і цією змогою треба скористатись якомога пильніше і старанніше . Але сенс статті не лише в заклику взяти участь у голосуванні , виявити , яку “ силу має на Україні український народ ” 25 , але і в тому , щоб ще раз заманіфестувати ідею проведення Всеукраїнських Установчих зборів . “ Розуміється , будучий лад України буде будуватися не там на Всеросійських установчих зборах , а у нас же на Україні , - пише Грушевський . - На Українських установчих зборах , а не на Всеросійських буде затверджена конституція України , автономний статут України , що розробляється Української Центральної Радою . Там же на Українських установчих зборах буде вирішена в головніших основах справа земельна по волі і в інтересах трудящого народу , й інші основні справи будучого життя України ” 26 . Наведена цитата знову повертає нас до проблеми інтерпретації М . Грушевським поняття “ автономія ”. Вивчення його публіцистики
21 Там само , 1917,6 вересня ( 24 серпня ). 22 Там само . 23 Там само . 24 Там само , 1917 , 14 ( 1 ) жовтня . 25 Там само . 26 Там само .