288 ВЛАДИСЛАВ ВЕРСТОК
переконує , що це поняття ближче до осені 1917 р ., коли український рух зміцнів і уконституювався на десятках з ’ їздів , сесій Центральної Ради , для Грушевського почало грати роль маскувального заходу , під захистом якого розгорнулась енергійна робота по будівництву основ української держави . М . Грушевський прекрасно розумів , що факт її можливої появи буде мати значення незрівнянно вище , ніж форма її стосунків з революційною Росією . Головне збудувати таку державу , а другорядна проблема її формальних зв ’ язків вирішиться сама собою .
29 жовтня 1917 р . Грушевський вступною промовою відкрив сьомі загальні збори Центральної Ради . Він говорив про перепони , які гальмували в останні місяці роботу Центральної Ради , головним чином , це була діяльність Тимчасового уряду . М . Грушевський закликав Центральну Раду якомога повніше обговорити ситуацію , що склалася , для того , щоб “ відкрити шлях до мети , а ця мета - Українська Демократична Республіка в федеративнім зв ’ язку з народами і областями Росії *” 27 . М . Грушевський першим публічно у залі Центральної Ради озвучив ідею проголошення Української держави . Наступного дня на ранковому засіданні він мав доповідь про роботу над конституцією майбутньої держави . Опублікований звіт про цю доповідь надзвичайно стислий , всього кілька рядків , з яких неможливо зрозуміти зміст майбутньої конституції28 . Але через тиждень , в день ухвали Центральною Радою III Універсалу , у “ Народній волі ” з ’ явилась розлога стаття лідера Центральної Ради “ Проект української конституції ”, яка детально охарактеризувала основні конституційні ідеї ” 29 .
Не будемо переказувати змісту статті , вона досить розлога , але ключові її моменти зводяться , по-перше , до визначення характеру української держави - “ республіка демократична ”, в якій не буде місця ніякому особистому режимові , де виконавча влада поставлена в докладно визначені рамки . Республіка унітарна , але з широким самоврядуванням на місцях , з конституційним забезпеченням прав національних меншин . По-друге , Грушевський приділяє чимало уваги розмежуванню повноважень з федеративним центром . Наприклад , верховне право в Українській республіці належить не федеративному центру , а українському народу і здійснюється через Всенародні збори України . В статтях , опублікованих у грудні 1917 р ., М . Грушевський говорить про державний герб України , її новий адміністративно-територіяльний поділ , про українську монетну одиницю , тобто ті атрибути , які відрізняють одну державу від іншої . На моє глибоке переконання , внесок М . Грушевського в теорію українського державотворення 1917 р . був визначальним . Центральна Рада та й увесь український національно-
27 Українська Центральна Рада : Документи і матеріали у двох томах . Т . 1 ,
Київ , 1996 , стор . 371-372 . 28 Там само , стор . 374 . 29 Народна воля , 1917 , 20 ( 7 ) листопада .