Михайло Грушевський: політична публіцистика 1917 року Mykhailo_Hrushevskyi_politychna_publitsystyka_1917 | страница 7

286 ВЛАДИСЛАВ ВЕРСТЮК
делегація Центральної Ради , яка дістала урядову відмову на прохання позитивно висловитися з приводу майбутньої української автономії . Відмова уряду глибоко зачепила почуття національної гідности українців . Україна і особливо Київ вирували хвилями протесту . Він добре описаний в літературі . Проте в ній нічого не говориться про особисту реакцію М . Грушевського на урядове рішення . Іноді йдеться про те , що він спеціяльно взяв довгу паузу , якою вміло прикрив організаційну підготовку 1-го Універсалу . Виявляється , що це не так . М . Грушевський 6 червня опублікував у “ Народній волі ” статтю “ Що воно ?”, в якій позицію Тимчасового уряду визначив дискурсом : недалекоглядність чи підступність . Він пише , що уряд “ обома руками черпає з України всякі засоби , кличе її до жертв всякого рода , але не може дати запоруку , що все се буде тільки тимчасове , і Україна буде забезпечена своїм автономним ладом від такого визиску , від такої хронічної , постійної реквізиції в будуччині ” 18 . Апелюючи до свого читача , М . Грушевський говорить про подвійну несправедливість , необ ’ єктивність уряду на фоні його обіцянок “ признати самостійність Польщі ”. Він не розуміє логіки заборони українського військового з ’ їзду , “ тоді , коли відбувається військовий з ’ їзд польський , сіоністський , всеросійський солдатський і т . д ., і т . д .” 19 . Видно , що автор статті схиляється до рішучих дій , для нього очевидно , що Україна “ мусить дбати , щоб її основні домагання були сповнені і признані , незалежно від того , чи будуть колись Установчи Збори , які вони будуть і як випадуть . І повинна бути дана певна можливість будувати місцеве життя вже тепер відповідно новим вимогам , пристосувати се житє до сих вимог , так як вони складаються зараз , а не чекати , поки та чи інша справа “ попаде на очі ” Тимчасовому Правительству і буде ним розрішена ” 20 .
Відомо , що автором І Універсалу був В . Винниченко , але не можна не помітити , що Універсал повторює чимало думок зі статті “ Що воно ”, її рішучу , тверду тональність .
В кінці серпня в Україні виникла нова критична ситуація , пов ’ язана із заміною Тимчасовим урядом “ Статуту вищого управління України ” на “ Тимчасову інструкцію Генеральному Секретаріятові ”. Майже два тижні Центральну Раду рвали політичні пристрасті , в основі яких лежала дилема : чи зберігати ділові стосунки з урядом , чи розірвати їх . Зрештою перемогла остання позиція . Чому це сталося і які це буде мати наслідки в майбутньому , М . Грушевський пояснив 24 серпня у статті “ Україна дійде свого !”. Він пише , що більшість у Центральній Раді розуміла , що “ ця “ куца ” автономія ” - так Грушевський визначає суть “ Інструкції *” - у свідомої частини українського
18 Там само , 1917 , 19 ( 6 ) червня . 19 Там само . 20 Там само .