Мазепинці Mazepyntsi_Ukrainskyi_separatyzm_na_pochatku_XVIII | Page 36

наказами були розкидані по декількох фронтах51 . Залишивши три тисячі чоловік захищати свій улюблений Батурин ,
Мазепа вирушив до шведського табору лише з чотирма тисячами .
Перед самою зустріччю зі шведами гетьман вишикував козаків і вперше повідомив їх про свої наміри . У своїй промові Мазепа знову описав кривди , що їх завдала українцям Москва — обмеження козацьких прав і свобод , плани змінити козацький устрій і вигаданий план переселити українців за Волгу . Далі гетьман сказав , що « не знайшов іншого способу врятувати себе , як удатися до великодушності шведського короля . Він зобов ’ язується шанувати наші права та вольності і
захищати їх від усіх тих , що на них зазіхають і далі зазіхатимуть . Браття ! настав наш час , скористаймося з нагоди , відомстімо москалям за їх довгочасне насильство над нами , за всі вчинені ними жорстокості й несправедливості , збережімо на
майбутні часи нашу свободу і права козацькі від їхніх зазіхань !» 52 .
Козаки відповіли мовчанкою , вони були зовсім спантеличені . Лаяти москалів і скаржитися на них було одне , але пристати до чужинців і до того ж « єретиків » — зовсім інше . Нараз стало очевидним , що успіх змови — її непогано пильнована таємність — був також її хибою : козаки та , як виявилося згодом , маси українців були зовсім не готові до такого радикального повороту подій . Хоча козаки пішли за гетьманом , вони зберігали вичікувальну поставу .
Якщо Карл XII і був розчарований невеликою кількістю козаків , що приєдналися до нього , він цього ніяк не виказав . Мазепу та інших козацьких достойників — більшість генеральної старшини й головних полковників — прийнято з належною повагою . На врочистій вечері шведські генерали й міністри юрмилися довкола славетного Мазепи . Гетьман , із його вишуканими манерами придворного європейського ( польського ) гатунку , справив на них велике враження .
Шведські оглядачі зауважували , що , судячи зі стилю та змісту розмов , які велися латиною , гетьман був людиною неабиякої освіти та розуму53 . Карл XII міг утішати себе , що хоча він не здобув великого союзницького війська , зате матиме досвідченого радника й фахівця в українських і російських справах .
35