Мазепинці Mazepyntsi_Ukrainskyi_separatyzm_na_pochatku_XVIII | Page 31

згодом у зв ’ язку зі справою царевича Олексія 35 . Хоча існує небагато конкретних свідчень дійсної співпраці ' між московськими й українськими захисниками старих порядків , ознаки на кшталт тих , які вказав Оглоблин , наводять принаймні на думку , що вони симпатизували одні одним .
Серед істориків , що досліджували ці події , немає одностайності з приводу того , чи була до вступу шведів в Україну підписана офіційна угода між Мазепою та Карлом ХІІІ Численні тогочасні джерела згадуїбть якусь неофіційну домовленість між ними , у якій король пообіцяв зважати1 на українські інтереси . Єдине джерело , де чітко вказано на існування такої угоди ,— це документ під назвою « Вивід прав України » (« Deduction des droits de 1 ’ Ukraine »). Його опублікував 1925 p . Ілько Борщак , відомий знавець того періоду , ідентифікувавши як меморандум , із яким 1712 р . звернувся до європейських монархів Пилип Орлик36 . На думку дослідника , метою меморандуму було зміцнити претензії України на суверенітет . У ньому вміщено короткий виклад ( із шести
пунктів ) угоди між Мазепою та Карлом XII , начебто підписаної 1708 р . Пункти угоди такі : 1 ) Україна має бути незалежною Д вільною ; 2 ) шведський король зобов ’ язаний захищати країну від усіх її ворогів і посилати допомогу , коли про це попросять гетьман і « стани »; 3 ) всі загарбані Росією землі , що колись належали « руському » народові , повинні бути повернені українському князівству ; 4 ) Мазепа має бути довічним князем України ; 5 ) шведський король не має права претендувати на титул князя чи командувача збройних сил князівства ; 6 ) для стратегічних потреб шведське військо може займати п ’ ять українських міст .
Хоча меморандум широко визнано як яскравий виклад ідеалу мазепинців , два історики тактовно , висловили щодо нього деякі застереження . Борис . Крупницький дивувався з його термінології (« etats ») і запитував , чи був він для Мазепи аж таким сприятливим , а Микола Андрусяк називав дивною ту обставину , що з нього вилучено будь-які згадки про Польщ у37 . Але проблема суттєвіша : оригіналу цього документа досі не знайдено . Йдучи точно за Борщаковими посиланнями , ми не змогли розшукати « Вивід » у французьких архівах 38 . Не згадується про нього в жодному з тогочасних джерел і в жодному іншому творі Орлика . Зважаючи на ці факти , слід поставити під сумнів автентичність « Виводу прав України », а отже , й думку про те , що офіційну угоду між Мазепою та Карлом XII підписано 1708 р .
Лише в квітні 1709 р ., коли Карл XII був в Україні й гетьман уже приєднався до нього , українські козаки підписали
ЗО