І РОЗДІЛ . ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА УРОКАХ БІОЛОГІЇ
« Передати інформацію - це не навчання . Насамперед треба намагатися довести до того , щоб кожний сам думав та робив усе сам »
Картер Вудсон
Активність – це психічна якість , риса характеру людини , яка виражається в посиленій діяльності . Ця якість не вроджена і не постійна , а може динамічно розвиватися , прогресувати і регресувати під впливом сім ´ ї , школи , праці , товаришів та інших соціальних факторів . Найголовніше , що на кожному уроці необхідна пізнавальна активність , а вона залежить тільки від учителя , від його уміння активізувати учнів . Активні методи спонукають до старанного навчання . При активних методах всі на уроці працюють інтенсивно , з цікавістю та бажанням : слухають – думаючи , спостерігають – думаючи , читають – думаючи , виконуютьзавдання – думаючи …
Окремі теми курсу біології дають можливість провести урок у формі циклу інтерактивних вправ . Іноді на окремих етапах уроку використовуються різні інтерактивні вправи . Найбільш цікавими та використовуваними є наступні : мозковий штурм , дискусія , криголам , метод прес , капелюх скарг і пропозицій , капелюшна дискусія « за » і « проти », акваріум , аукціон ідей , активізуюча вікторина , точка опори , метод спроб і помилок , експрес-тест , робота в парах або групах , знайди помилку , хрестики-нулики .
Вправа « Мозковий штурм ».
" Мозковий штурм " спонукає учнiв проявити творчiсть та уяву , розвиває вмiння швидко аналiзувати ситуацiю . Опираючись на життєвий досвід та знання учнів за короткий термін ( до 3 хв .) вдається зібрати велику кількість ідей ( записуються на дошцi ). В кінці вправи зібрані ідеї систематизують , аналiзують , обговорюють та видiляють абсурдні , хибнi й ті , що допоможуть розв ' язати проблему . Пропозиції щодо вирішення проблеми зберiгаються протягом уроку і використовуються як опорний конспект під час