«Ефективний урок біології» «Ефективний урок біології» | Page 10

цьому уроці перед учнями стоїть завдання - виявити ускладнення в будовi та процесах життєдiяльностi органiзмiв , що дали змогу органiзмам завоювати суходiл та деякий час панувати на ньому . Клас об ' єднується у 4 експертнi групи . Перша виявляє вдосконалення , що виникли у вищих спорових та голонасiнних ; друга - у комах ; третя - земноводних ; четверта - у плазунів . План експертної оцiнки : особливості еволюції ; представники ; подальша доля організмів .
Приклад звiту експертної групи . Удосконалення будови та процесів життєдіяльності виших спорових рослин та голонасінних : а ) наявність кореня , пагона ( девон ) забезпечили швидке поширення по суходолу ; б ) утворення насiння звiльнило процес розмноження від обов ' язкової наявності води ; в ) насiння мало поживні речовини , оболонку , що захищала від несприятливих умов . Дерев ' янистi вищі спорові рослини вимерли на початку пермського періоду , а деякі хвойнi та гінкгові дали початок сучасним голонасінним рослинам .
" Діалог ".
Суть технології полягає у спiльному пошуку групами узгодженого рішення . Це знаходить своє вiдображення у кiнцевому тексті , переліку ознак , схемі тощо . Клас об ’ єднується у 5-6 робочих груп i групу експертiв з сильних учнів . Робочi групи отримують 5 – 10 хвилин для виконання завдання . Група експертів складає свiй варіант виконання завдання , стежить за работою груп і контролює час . По завершеннi роботи представники від кожної робочої групи на дошці або на аркушi паперу роблять пiдсумковий запис . Потiм , по черзі надається слово одному доповідачеві вiд кожної групи . Експерти фiксують спiльнi погляди , а на завершеннi пропонують узагальнену вiдповiдь на завдання . Групи обговорюють i доповнюють її . До зошитiв занотовують остаточний варіант . Вивчаючи тему " Взаємозв ' язки організмів в екосистемах ( Загальна бiологiя , 11- й клас ) для осмислення об ' єктних зв ' язкiв i взаємозалежності у вивченому матеріалі учням пропонується виконати завдання . l-ша група . Відомо , що джмелi запилюють конюшину . Вони живугь у нірках пiд землею . Який зв ' язок існує мiж конюшиною , джмелями та мишами ?