ТИЈАНА САВИЋ
ПОТРОШАЧКА КУЛТУРА
Еколошка култура је део опште културе, посебан људски квалитет односа према самом себи, према природи и животној средини, квалитет односа према другом човеку, као вредности.
Међутим, данашња потрошачка култура занемарује вредности као што су једноставан живот, одрживо коришћење ресурса, солидарност, поверење, уважавање, стварање за заједничко добро јер се изгубила вредност „Живети у складу са собом и околином и дати више него што се узело“.
Еколошка култура треба да постане део нашег свакодневног живота јер је она таква манифестација људског живљења, поступања и деловања помоћу којих људи осигуравају преживљавање, репродукцију итд...
Иако су многе земље почеле да обраћају пажњу на заштиту еколошког система, већина је и даље усресређена на потрошњу. Неке вредности морају да промене места на листи приоритета како би се избегло даље уништавање природне средине.
Свет је начинио огроман помак у смислу инвестирања у нове технологије и подизања свести о проблемима заштите природне средине уопште.
Међутим, сматра се да је велики део који недостаје, промена културе људи, која треба да се удаљи од потрошачке и приближи култури одрживости.
Не можемо побећи од чињенице да људи данашњице, модерног доба, живе у потрошачкој култури. Потрошачка култура усмерава и диктира и имамо је приказану свуда.
Човек је готово увек употребљавао материјалне ствари и имао жељу за њима, а социјално окружење је радило у прилог овим тенденцијама ка трошењу. Готово сви ми поседујемо телевизор, мобилни телефон. Такође, веома велики број људи поседује аутомобил. Модернизација и пораст броја саобраћајних средстава омогућава бржи и квалитетнији превоз људи, али са друге стране повећава и оптерећење на животну средину. Различити видови саобраћаја имају различиту потребу за енергијом па самим тим имају и различит утицај на животну средину. Око 60% од укупне количине свих загађујућих супстанци ваздуха потиче од мотора са унутрашњим сагоревањем.