5
Недостатак кисеоника неке биљке су решиле преко корења за вентилацију. Оно расте негативно геотропно и ствара се велики број такозваних пнеуматофора од којих полазе бочни коренови. На периферији таквих коренова ствара се танак корин омотач који се у горњем делу љушти и на тај начин омогућава пролазак кисеоника до унутрашњег ткива (аеренхима). Такав је случај код рода Soneratia. Код палме Areca catechu као пнеуматоде функционишу кратки бочни коренови који збацују коренову капу и код којих се раствара ткиво на врху како би пролазио кисеоник. Код рода Avicenia постоје отвори у облику лентицела за пролазак ваздуха. Код Bruguiera корење се нагло савија ка земљи, попримајући изглед колена. На њима такође постоје лентицеле. Зељаста Jussiera repens у корењу за проветравање је моћно развијен аеренхим који је заправо резервоар гасова.
Флора
Вегетација је подељена на посебне зоне у зависности од еколошких фактора који у том делу утичу на биљке. Врсте које су отпорније на повећану концентрацију соли чине спољашњи појас који је уз море и на удару плиме сваки дан. Мање отпорне биљке чине унутрашњи појас до кога вода допире тек неколико пута годишње када је плима изузетна. Ове биљке су доминантне врсте у одређеним појасевима и дају типичан изглед биоценози.
Дрвеће мангрова
За разлику од дрвећа у мангровама које одликује корење за вентилацију, Rhizophora је дрво чије корење изгледа попут мреже и има потпорну улогу. Семе ове биљке проклија пре него што напусти родитељску биљку и на тај начин може да се укорени чим падне на тло. Ова прилагођеност омогућава семену да га плима не однесе далеко на пучину.