Екологија и заштита животне средине 2016/2017 Предмет за ФА | Page 6

Фауна

Испреплетано, густо корење биљака мангрове представља практично природну брану и сакупља органски материјал који доносе реке или плима. Муљ обогаћен тим материјалом постаје дом и храна многобројним животињским организмима. Популације од више хиљада краба гудача (Uca) чија је једна штипаљка доста већа у односу на другу, хитро се укопавају у муљ уколико се затекну у опасности или када надолази плима. Његова предимензионирана штипаљка (тешка колико и цело његово тело) није ефикасна у борби са другим мужјацима или у одбрани од непријатеља. Њена је улога у привлачењу женке, а њоме и упозорава друге мужјаке.

Рак Seylla serrata настањује мангрове на острвима. Попут крабе гудача и овај рак се у случају опасности укопава у муљ. Добро плива, а храни се свим на шта наиђе: од стрвина до живих бића. Carcinoscorpius је примитивни зглавкар и заправо „живи фосил“ који такође живи у мангрови. Скокунице или муљски скакачи (Periophthalmus) су типичне рибе мангрова, али уједно и типични представници фауне мангрова уопште. Ова риба уз помоћ грудних пераја може да се попење на корење или стабла дрвећа. Велики део дисања обавља преко коже, а може да види и на копну и у води. На сувом може дуго да издржи, јер има узани шкржни прорез што спречава брзо сушење шкрга.

Неке врсте налазе инсекте по дрвећу уз које се пењу, док се друге хране алгама. Заправо, свака врста има посебан режим исхране и заузима сопствену еколошку нишу. Назив су добиле по томе што се мужјаци удварају женкама серијом скокова. Скаче тако што се одупире о пераја и реп.

Занимљиво је и да се у току удварања парови ових риба приљубљују устима. Риба стрелац, Toxotes jaculatrix је добила назив по томе што лови инсекте изван воде тако што их непогрешиво погађа млазом воде и они онда тада падају на површину воде, где постају њен лак плен. Ово постиже стезањем шкржних поклопаца. Може да избаци неколико млазева воде у веома кратким размацима и то на даљину од чак 120 cm. Лако се и брзо прилагођава слаткој, бочатној или сланој води. Због тога, а и због своје необичне особине, омиљен је међу акваристима широм света. Жаба Rana carnivora је врло распрострањена у мангровама југоистичне Азије.

Подноси морску воду, чак улази у море где се храни раковима. На копну се храни шкорпијама и инсектима. Типични представници гмизаваца су малајски варан (Varanus salvator), слановоди крокодил (Crocodylus porosus), као и више врста отровних морских змија, као што је пругаста змија (Laticauda colubrina). Сви они се хране раковима, мекушцима и рибама, а који се опет хране доступним органским отпацима.