9
информация и в интернет (в специален форум например), но е малко вероятно да потърсят услугите на някой служител. Може би в такива ситуации е много подходящо да се поставят повече печатни материали с технически характеристики в тези секции. Същата е и ситуацията при покупката на коли. Това са си типично мъжки занимания и не е странно, че дори една жена да търси кола за себе си, тя ще отиде в магазина или автосалона с мъжа си за съвет – те са създадени да разбират от техника, коли и машини. Ще цитирам едно много забавно и точно определение за разпределянето на покупките при двата пола: „тя купува всичко, което влиза вътре, а той – всичко, което отива отвън.” Когато двата пола пазаруват заедно, няма как това да не влияе на времето прекарано в търговските обекти. С оглед на продължителните си проучвания и наблюдения, авторът е направил подробна разбивка на времето за пазаруване:
Жена, пазаруваща
заедно с друга жена:
Жена с деца:
Сама жена:
Жена с мъж:
От статистиката се вижда, че комбинацията от две жени е най-добра и времето, което те ще прекарат в магазина е най-голямо. Съответно, се увеличава възможността да вземат повече продукти (покупки) и да разгледат повече рекламни материали. Не винаги обаче това е възможно и в такива ситуации е най-добре да се мисли и за двата типа посетители. Предвид досадата на мъжа да обикаля по магазините със съпругата си, авторът предлага да се поставят различни забавления за мъжа, докато неговата половинка извършва покупките си на спокойствие. Такива, например, могат да бъдат телевизори, излъчващи предавания, насочени към интересите на мъжа или типично мъжки списания за коли, спорт, риболов. Друго интересно предложение е въвличането на мъжете в пазаруването, като направят последното под формата на игра. Всеизвестен факт е, че мъжете са като малки момчета и обичат да играят на различни игри (колкото и възрастни да са). Разбира се, това няма да са телевизионни игри, а такива, които могат да помогнат при избора на покупки. Например поставянето на имитации на апарати за наливна бира в магазините за домашни потреби (типично женска зона). Чрез тази комбинация ще има интересни занимания и за двата пола, а това може да доведе само до увеличаване на продажбите. Важното е да се поставяме на мястото на потребителите и да мислим на нас, като клиенти в този магазин, какво би ни било интересно да видим или намерим. Всяка категория си има специфичен тип потребители, но ако се опитаме да направим тази категория привлекателна и за друг тип потребители, то тогава можем само да се радваме на повече продажби.
Когато стигнах до главата за поведението на жените в магазина, изключително много се забавлявах с един описан пример. Става въпрос за обикновена железария от времето, когато те бяха малки (обикновено мръсни) малки пространства, в които всичко е натрупано и продавачът рови из шкафчета и чекмеджета, за да ни даде желаната стока. Въпросната железария предлага богато разнообразие от гвоздей, пирони, гайки, скоби, панти, отверки, шайби и какво ли още не. Дава се на клиента желаното количество от съответния продукт в найлоново пликче, като не винаги ръцете на продавача са чисти. Но след като жените се намесят в пазаруването на мъжките работи, нищо вече не е същото. Въпреки, че на това място може да се намери всичко, което ти трябва, то просто не е достатъчно, не е в точния цвят, няма достатъчно разнообразие и т.н. Както Пако Ъндърхил казва: „жените могат да причинят...тектонични размествания в света на пазаруването” и аз съм напълно съгласна с него. Негласно се смята, че пазаруването е женска работа и че ние сме родени, за да пазаруваме. До известна степен това е така. Можем да прекараме часове в някой мол, обикаляйки из десетки магазини, мерейки няколко чифта обувки и рокли, накрая на деня ще ни болят краката от обикаляне и ще сме много изморени, но и много щастливи и удовлетворени от направените покупки.