Дневникът на един рекламист II Дневникът на един рекламист II | Page 10

няколко чифта обувки и рокли, накрая на деня ще ни болят краката от обикаляне и ще сме много изморени, но и много щастливи и удовлетворени от направените покупки. Ние имаме способността да анализираме, да разглеждаме и да търсим най-добрата стока, дори това да ни отнеме повече време - нещо нетипично за един мъж. Поради тази причина е необходимо и средата, в която се извършват покупките да е приятна, да ги предразполага, така че да се чувстват удобно и спокойно, да искат да похарчат парите си там. Това отново ни препраща към дизайна на търговския обект и неговото разположение. Желателно е да се избягват места, които са много тесни, защото ако някой клиент се спре до рафта да чете опаковката на продукта, твърде вероятно е той да бъде побутван от другите клиенти, които искат просто да преминат. Това бутане създава неприятно усещане и напрежение, което от своя страна води до раздразнение, а такъв клиент не е склонен да разглежда дълго и в крайна сметка може да не купи продукта. Авторът описва това поведение като факторът побутване отзад. Осигуряването на достатъчно място между лавиците е от голямо значение за дрогериите и козметичните магазини. Там жените искат да прочетат повече за продукта, да проверят неговото съдържание, ефектът, който осигурява на кожата им, добре би било дори и ако има тестери. Ако не може да се осигури необходимото пространство на една жена да разглежда на спокойствие лосиона за почистване на лице без да бъде побутвана отзад, желателно е да се направи разместване в магазина, така че да се осигури тази необходимост. Трябва да дадем възможност на посетителите да проучат нашите продукти и да се убедят, че те ще им бъдат полезни. Това ще ги направи лоялни клиенти.

Що се отнася до децата и възрастните като потребители, там също има някой неща, с които е добре да се съобразяваме. Основното при възрастните клиенти е необходимостта от голям шрифт, който могат да прочетат без да слагат очила. Това много би ги улеснило, особено в аптеките и дрогериите, където опаковките на продуктите са почти изцяло изписани със ситен шрифт. Големината на буквите е пряко зависима и от информацията, която искаме да кажем. Самата форма и големина на опаковките понякога също могат много да ни затруднят. Не е лесно да се намери баланса между подробната информация за състава на продукта и визия, която да грабва вниманието и да вдъхва доверие на потребителите. Улеснение би било ако всеки продукт може да се разграничи за какво служи, без да е необходимо да се доближаваме до него – за лице, коса, тяло и т.н. На едно ограничено пространство не може да се сложи много информация, а ако се увеличи опаковката, това ще доведе до по-малко на брой изложени продукти по рафтовете, което също не е много приемлив вариант. Затова и дизайнът на опаковки е голямо предизвикателство. Може би употребата на повече изображения и символи на лицето на опаковката би решила този проблем. Относно разположението на продукти, чиито потребители са предимно възрастни хора, мисля че е логично да се поставят на ниво, удобно за тях да ги вземат, без да се налага да се навеждат или да протягат ръце нависоко. Всички други клиенти могат много по-лесно и гъвкаво да вземат продукт от долната част на рафта (не че това е много удобно, но поне физически не им е толкова трудно). Има и редица други съображения за възрастната аудитория – уголемяване на бутони и разстоянията между тях, буквите, екраните (на банкомати, дистанционни). В миналото бяхме свидетели как производителите на мобилни телефони се стараеха да направят все по-малки и компактни тези устройства, а сега забелязваме точно обратното – колкото по-голям е екранът, толкова по-скъп и по-хубав е продуктът.

Децата са може би най-бурните и най-добрите потребители. Те не се замислят и могат да направят редица спонтанни „покупки”, стига родителите им да позволят. Именно поради тази причина, разумно е продуктите, които биха изкушили децата, да се слагат на по-ниско ниво. Аз лично като потребител съм против консумирането на пакетирани храни от рода на чипс, солети, бисквити и др., още повече от деца.

10