Илиан Милинов: Импровизацията в дизайна
В своята кратка, добре структурирана и напълно в духа на TEDx презентация , Илиан Милинов ни споделя своята философия за дизайна, която намира отражение и в работата му. Той започва с думите „Няма правила и принципи, нито някаква методология, които да те научат кое е хубаво и кое не. Кое е правилно и кое е грешно в дизайна.“ Тези негови думи ме накараха да направя съпоставка и с моя досегашен опит, тъй като това е сфера, от която се интересувам и в която работя. Вече близо 10 години се интересувам от дизайн и се уча в с тази сфера. Всичките правила и „закони“, написани в дебели книги или преподавани от преподавателите, представляват само една основа, върху която трябва да стъпя. В същото време, тепърва опознала основните правила, за да бъда добра дизайнерка, от мен се изисква да почна да ги нарушавам, за да може моите творби да се отличават и запомнят. Както и Илиан споделя в неговата презентация, за дизайнера са важни импровизацията, интуицията и наблюдението. Той трябва да може да съблюдава заобикалящата го среда и да се води от хора, минали вече по неговия път, но също така трябва да импровизира, за да може да допринася с нови форми на дизайна, да открива нови среди и полета за развитие, иначе просто би вървял по нечии друг път, вместо своя собствен.
Според Илиан в ежедневието си сме заобиколени от безброй много предмети, които се различават по цвят, материал, форма, функция, националност, технология – пълна бъркотия. От простия и буквално убийствен дизайн на автомат Калашников до разточителната декоративност на часовник с пикаещо ангелче. По този начин той ни демонстрира и описва огромния диапазон, където дизайнът може да съществува. Но в целия този обхват никъде няма ясно правило, което да казва това е добър, хубав дизайн, а това не е. Авторът прави едно сравнение с разминаващи се на улицата мъж и жена, които за стотна от секундата взимат решение за себе си "харесва ми – не ми харесва". Според него това се дължи на инстинкта, на заложените ни генетически еволюционни натрупвания, които ни водят в подбора на подходящ за нас партньор. Смятам, че същото е и с дизайнерите. Те се опитват да се запознаят с възможно най-голям брой творби на свой колеги, да изучат вече съществуващото и направеното и на базата на това знание да изградят свой начин на работа , пречупен през тяхното възприемана на заобикалящия ги свят. Така всеки дизайнер се опитва да постигне уникалност и отличимост в своята работа.
Лекторът споделя с нас, че се опитва да прави дизайн, който е иновационен и дизайн, който решава проблеми. Неговият метод за разбиране какви са проблемите пред днешните хора е да наблюдава и изследва поведението им. От там той открива, че хората са непрестанно креативни в ежедневието си и дори не го забелязват. Показва ни различни предмети като чашка, която се е превърнала в моливник. След това молива се е превърнал в игла за кок за коса.
12