68 ЛЮБОМИР ВИНАР
їх знищено або « загублено », треба якнайшвидше подати точнішу інформацію про їхню долю . В цій справі повинен допомогти Генеральний прокурор Г . Ворсінов і відповідні чинники в Службі Безпеки України ( там знаходяться б . архіви ГПУ — НКВД ). Видання недрукованих і друкованих творів Грушевського і його епістолярної спадщини необхідне для поширення джерельної основи грушевськознавства і глибинної переоцінки життя , діяльности і творчости історика . Це є передумова нових досліджень і повнішого насвітлення аналізи і синтези доби Грушевського . Я вже раніше згадував , що Інститут української археографії і джерелознавства ім . М . Грушевського , Інститут української літератури ім . Т . Шевченка і Українське Історичне Товариство плянують спільними зусиллями здійснити декілька важливих науково-видавничих проектів з рукописної спадщини Грушевського ( щоденники , записники і листування ).
Одночасно виринає питання про систематичну реєстрацію і опис архівних фондів грушевськіяни і видання зводного каталогу . За допомогою комп ’ ютерської техніки потрібно створити « банк архівної грушевськіяни », і це приспішить і усучаснить технологію видання архівних довідників . Цей банк може бути окремою частиною запропонованого Геннадієм Боряком проекту « Археографічного реєстру національної спадщини » ( АРУ ) 110 , базованого на комп ’ ютерній техніці . Поки що потрібно видавати довідники до окремих фондів грушевськіяни , як це зробив Ігор Гирич у довіднику до родинного архіву Грушевського у Києві . Треба виробити систематичний плян праці і можливо при Археографічному інституті створити окремий відділ , в якому співпрацювали б історики , археографи , музеологи , архівісти й інші грушевськознавці . Про видання ретроспективної бібліографії праць Грушевського і про нього я вже згадував раніше . Біжучу бібліографію можемо друкувати в ж . « Український Історик » або в заплянованих збірниках « Михайло Грушевський : статті і матеріяли ». Бібліографічна контроля архівних фондів і джерел та бібліографічних досліджень грушевськіяни мусить бути задовільна і завдяки сучасній комп ’ ютерній технології буде зреалізована .
Віднайдення нових архівних джерел грушевськіяни значно поширює діапазон наукового вивчення життя і спадщини Грушевського . Ідеться про нові історіографічні дослідження , в яких історики проаналізували б головні історіографічні концепції української історії включно із вивченням його схеми українського і східньоевропейського процесу . Цю схему не можна обмежувати до його славнозвісної статті « Звичайна схема « русскої » історії й
110Геннадій Боряк , Національна архівна спадщина України та державний реєстр « Археографічна україніка ». Архівні документальні ресурси та науково-інформаційні системи . Київ , 1995 . Це вийнятково цінна праця , присвячена археографії і архівним фондам України . Тут пропонується застосувати комп ’ ютерну техніку для створення державного реєстру « Археографічна Україна ». Включення фондів грушевськіяни в сучасні інформаційно-комп ’ ютерські системи — вимога дня , якщо ідеться про найновішу технологію і оснування археографічного звідного каталогу спадщини М . Грушевського і науки грушевськознавства .