други важни области в управлението на държавата . Не можем да се съгласим с незачитането на значимостта и практическото обезличаване на геодезическите и картографските дейности , което неминуемо ще се случи вследствие на демонстрираното опростенческо възприемане на сектора , от страна на анонимния нормотворец , само като част от електронните регистрационни услуги !
3 . Изказваме твърдото си становище , че предвиденото административно подчинение на сектора геодезия , картография и кадастър на Държавна агенция по вписванията поставя необосновано като лидер в процеса на промени досегашната Агенция по вписванията . От двата основни стълба на имотната регистрация , дефинирани в Закона за кадастъра и имотния регистър ( ЗКИР ), отговорно и обективно заявяваме , че имотният регистър определено е слабото звено . За разлика от кадастъра , където е направено много ( почти цялата територия на страната е покрита с кадастрална карта ), имотният регистър изостава отчайващо – повече от 20 години от приемането на ЗКИР де факто няма имотен регистър , но и няма ясна концепция как той ще се създава . Освен постигнатия напредък в обхвата на кадастралните карти , АГКК изгради технологичен интегритет в областта на техническите дейности по създаване и поддържане на КККР от правоспособни лица по кадастъра и административното обслужване на клиенти с данни от КККР чрез изградената и работеща кадастралноадминистративна информационна система . АГКК предоставя електронни услуги на гражданите , ведомствата , общините и други потребители на кадастрална информация . Осъществила е адекватно и модерно административно – техническо обслужване на всички потребители . Именно това е един от мотивите за предлаганото законово изменение . Тези реализирани законови и технологични възможности позволяват получаване на услуги без потребителите да контактуват с администрацията на АГКК , ако в другите държавни и общински структури се признаваха електронни документи с всички необходими атрибути по Закона за електронното управление ( ЗЕУ ). Това показва , че АГКК е една от малкото администрации в Република България , която в най-голяма степен е изпълнила условията за създаване на електронно правителство . Тези постигнати резултати и високото технологично ниво на осигуряваните електронни услуги дефинират категорично водещата роля на АГКК в бъдещи промени в имотната регистрация като по-развитата структура в областта на електронните регистрационни услуги .
4 . Поставено е изрично изискване за председател на ДАВ , да се назначава лице с юридическо образование и то с 3-годишен мандат за управление . От една страна , тригодишният мандат е недостатъчен за създаване , подготовка , реализиране и приемане на значими проекти в областта на геодезията , картографията и кадастъра . От друга страна , юридическото образование категорично не кореспондира с необходимата професионална подготовка и експертиза за провеждането на държавна политика в областта на геодезията , картографията и кадастъра . Изказваме несъгласие с напълно лишените от логика предвиждания , Съвета по геодезия да е към Държавна агенция по вписванията и да се председателства от председателя на Агенцията , който е юрист .
5 . Считаме за правилна посоката на предложените за обществено обсъждане изменения в ЗИД на ЗКИР на 18.01.2022 г ., които по неясни причини бяха подменени с коментираните текстове .
В заключение , на кратко представените основни пороци в представените законодателни промени изказваме становище , че предложените законодателни промени , отнасящи се до сектора геодезия , картография и кадастър , трябва да се изключат от проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г . като необмислени , несъгласувани и недопустими .
Тази порочна парламентарна практика беше сериозно атакувана от всички участници в постоянните парламентарни комисии и предложените текстове , отнасящи се за статута на АГКК , отпаднаха от Закона за държавния бюджет за 2022 г .
През месец май 2022 г . от името на петима народни представители беше внесен проект за Закон за държавна агенция по вписванията с вх . № 47-254-01-55 / 18.05.2022 г . на 47-то Народно събрание . Към представеният проект за Закон за Държавна агенция по вписванията ( ДАВ ) от СГЗБ , излязохме с официално становище до председателя на НС и председателите на постоянни парламентарни комисии със следните мнения и предложения :
1 . В чл . 2 . ( 1 ) от дефиницията за статута на предлаганата Държавна агенция са изключени основни области , предмет на политиката и дейностите , възложени на досега действащата Агенция по геодезия , картография и кадастър ( АГКК ). Този значим дефект , още в определяне на областта на действие на предлаганата ДАВ , показва явно неразбиране , че данните в Кадастралния регистър на недвижимите имоти ( КРНИ ) са резултат на дейностите от общ комплекс геодезически , картографски и кадастрални работи за създаване и поддържане на кадастралната карта и кадастрални регистри ( КККР ).
2 . Липсата на понятие по същността и предмета на техническите дейности , реализирани от АГКК като засегната от предвидените административни реформи , се демонстрира и от обявените цели на ДАВ в чл . 4 поради факта , че всички три цели са постигнати отдавна по отношение на КККР както в действащите нормативни документи , така и на практика .
3 . В чл . 11 ( 1 ), т . 2 е посочено , че председателят на предлаганата ДАВ „ организира , ръководи и контролира развитието , дигитализацията и интеграцията на посочените в този закон регистри “. В чл . 15 се посочва , че „ Агенцията управлява , поддържа и осигурява развитието и интеграцията на ..“. От текста е видно , че вносителите се фокусират основно върху интеграцията на разнообразни регистри , като се изключват от целите и предмета на ДАВ основни функции и процеси по създаване и поддържане на КККР , описани подробно в действащия Закон за кадастъра и имотния регистър ( ЗКИР ), в сила от 01.01.2001 г ., и практически всички дейности , вменени като задължения на АГКК по Закона за геодезията и картографията ( ЗКГ ) в сила от 2006 г .
4 . Недоумение буди необоснованото изискване , посочено в § 3 на предходните и заключителни разпоредби на законопроекта , съществуващи наредби по редица закони да бъдат заменени с издаване на нови актове в изключително кратък срок от 6 месеца от влизането в сила на закона . Тази нереалистична като срок и огромна по обем задача следва да се преоцени , отчитайки факта , че почти всички посочени наредби , свързани със Закона за геодезия и картография , към момента не съществуват .
5 . Механичната промяна на текстове в ЗКИР , предвидени в § 7 на предходните и заключителни разпоредби на законопроекта с цел подмяна на наименованието на АГКК с ДАВ и особено пренасянето на функции в новия чл . 9а , както и промените в Закона за
50 ГКЗ 5-6 ’ 2022