АКТУАЛНИ ПРОБЛЕМИ НА ГЕОДЕЗИЯТА , КАРТОГРАФИЯТА И КАДАСТЪРА В БЪЛГАРИЯ
Д-р инж . Иван Калчев , СГЗБ
SUMMARY
The report presents questions , comments and proposals of the Union of Surveyors and Land Managers in Bulgaria on current problems of geodesy , cartography and cadastre in Bulgaria
Key words : current events , opinions , projects , salaries , prices , cooperation
РЕЗЮМЕ
Представени са въпроси , коментари и предложения на СГЗБ по актуални проблеми на геодезията , картографията и кадастъра в България .
Ключови думи : актуални събития , становища , проекти , заплати , цени , сътрудничество
1 . ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящата 2022 г . ще бъде запомнена от българската геодезическа колегия като година на множество значими юбилеи , но и на небивал интерес от страна на държавната администрация към сектора . С гордост и чест отбелязваме значими и достойни годишнини на водещи геодезически институции – 130 години от създаването на Военно-географската служба на Българската армия ( ВГС ), 100 години организирана геодезическа общност в България ( Съюз на геодезистите и земеустроителите в България – СГЗБ ), 80 години от създаването на Университета по архитектура и геодезия ( УАСГ ). На фона на тези забележителни исторически дати за геодезическата професия , през годината се открояват редица необичайни събития , свързани със законодателни инициативи за промяна на статута на Агенция по геодезия , картография и кадастър ( АГКК ), белязани от лавина от кризи , оказващи сериозно влияние върху съществуването на геодезическия бранш . Тук се описват накратко позначимите събития и актуални проблеми на геодезията , картографията и кадастъра в България , както и ролята на СГЗБ при тяхното анализиране и преодоляване .
СЪБИТИЯ , ПРОБЛЕМИ И СТАНОВИЩА НА СГЗБ
Предложения за промени на мястото и функциите на АГКК в структурата на изпълнителната власт
От началото на 2022 г . бяха предприети три опита за извършване на структурна реформа в администрацията , която пряко засяга мястото и ролята на АГКК . Заявката за такава реформа бе направена още при сключване на споразумението за коалиционно управление на предходното правителство , встъпило в длъжност в мандата на 47-то Народно събрание .
През януари 2022 г . от Министерството на регионалното развитие и благоустройството ( МРРБ ) беше внесен за обществено обсъждане Законопроект за изменение и допълнение на Закона за кадастъра и имотния регистър ( ЗИД на ЗКИР ), в който основната идея беше АГКК да се преобразува в Държавна агенция по геодезия , картография и кадастър на директно подчинение на Министерски съвет . За съжаление животът на това предложение беше твърде кратък – едва няколко дни след публикуване на материалите по ЗИД на ЗКИР , те бяха свалени от платформата за обществено обсъждане и потънаха в небитието на администрацията .
В началото на март 2022 г . инициативата за промяна на статута на АГКК беше отново предприета от управляващите , като беше включена в преходните и заключителните разпоредби на проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г ., внесен за обсъждане от Министерски съвет . В резултат на преглед и задълбочен анализ на предлаганите текстове в становище на СГЗБ бяха изказани следните обобщени мнения :
1 . Изразяваме категорично несъгласие с подхода на Министерски съвет чрез текстове в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г . да се предлагат за обсъждане от Народното събрание значими законодателни промени в административната структура , организацията и дейността на сектора геодезия , картография и кадастър . Чрез така организираната процедура се отнема възможността и правото на заетите в сектора да изкажат своите експертни мнения и визия за развитие на политики във фундаментално значими и специфични технически области , като геодезия , картография и кадастър , които същевременно са с широка обществена значимост , предвид технологичното осигуряване с пространствена информация на имотната регистрация в държавата . Липсата на прозрачност и проявеното пренебрежение , без да се търсят експертни мнения при вземане на решения за формирането на политики и предлагане на законодателни и структурни промени , не кореспондира по никакъв начин с принципите , заявени от страна на управляващата коалиция !
2 . Предлаганото обединение на Агенцията по вписванията ( АВ ) към министъра на правосъдието , на Агенция по геодезия , картография и кадастър ( АГКК ) към министъра на регионалното развитие и благоустройството и на Главна дирекция „ Гражданска регистрация и административно обслужване “ към Министерство на регионалното развитие и благоустройството в Държавна агенция по вписванията ( ДАВ ) „ със смесени функции “ към Министерски съвет , не е обосновано мотивирано и е продиктувано единствено от едностранен стремеж за обединяване на регистри . Длъжни сме да посочим , че създаването и поддържането на кадастрална карта и кадастрални регистри ( КККР ) са едни от множеството функции на АГКК , вменени ѝ по редица закони . Фокусирането само върху осигуряването на регистрационните услуги показва липса на разбиране за ролята и значението на всички останали основни дейности , организирани от АГКК като единствената административна структура в областта на геодезията , картографията и кадастъра , които са фундаментални за науката , отбраната , икономиката , земеделието , регионалното развитие , инвестиционните процеси и много
ГКЗ 5-6 ’ 2022 49