Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 7

записаните данни се оказа , че имаме малко над 9 месеца записи , от 9 януари до 16 октомври 2019 г . с две прекъсвания от няколко часа , което прави реално непрекъснатия запис почти седем месеца ( фиг . 4 ). Вероятно прекъсването се дължи на метеорологични причини , но записът показа прекъсване за малко , и после продължава без никакви проблеми . При рязко влошаване на времето и тежък ледоход в залива на о-в Ливингстън , на 16 октомври 2019 г . се прекъсва захранващия кабел и датчикът спира да записва .
Фиг . 3 . Мареографът и принцип на действие на хидростатичен сензор
От данните за 2019 година на мареографната станция на БАБ са определени среднодневни нива , а чрез тях са изведени средномесечни , според стандартите на Международната хидрографска организация ( IHO ). Там е указано , че за средномесечно морско ниво се обработват всички записи , които трябва да бъдат през не по-малко от 1 час . Необходимо е да няма прекъсвания на записите за повече от 3 часа , а ако има такова събитие , то тези данни трябва да се допълнят интерполационно . В случай на поголяма пауза се взимат данни от съседни мареографни станции . При изчисляване на средномесечните нива не трябва да се допускат прекъсвания , по-големи от 3 последователни дни . Записите от о-в Ливингстън са през 15 минути , като интервалът е съобразен както с възможностите за енергийно захранване , така и с наличната памет в логера . Премахнати са неинформативните стойности и такива , чийто стандарт надхвърля три пъти средната грешка . Изчислени са средни нива за всички възможни цели месеци , от април до септември .
След прехвърляне на всички данни е установено , че след първият зимен период на работа , мареографната станция съдържа около 26 000 записа на колебанията на морското ниво . Направен е оглед за неинформативни стойности и след установяване на известен брой такива , те са премахнати от анализа .
Океанското ниво е в непрекъснато динамично състояние , тъй като освен периодичните колебания вследствие приливообразуващите сили , породени от взаимоимодействието на трите астрономични тела – Слънце , Луна и Земя , съществуват и други събития с непериодичен характер , които не могат да бъдат точно прогнозирани . Към тях могат да се отнесат геодинамичните и геотермални явления в земната кора , например вулкани , земетресения , колебателни движения на земната кора , въздействието на вятъра в близост до бреговата ивица , барометричните колебания , както и такива , свързани с изменение плътността на водата и нейния обем вследствие на изпарения , валежи и вливане на реки .
Фиг . 4 . Записи на мареографа за първия успешен зимен сезон – 2019 г .
От практически изследвания са установени стойности на въздействие на основните параметри на атмосферата върху състоянието на океанската повърхност . Найсъществено влияние оказват атмосферното налягане , ветровото въздействие със своята посока и сила , а до известна степен и температурата на приземния въздушен слой . Например , покачване на налягането с 1 hPa води до понижаване на морското ниво с 1 cm [ 2 ] и обратно – пониското налягане води до по-високо ниво . Ветровете са сериозен фактор за непериодичните колебания на нивото и насочени от морето към брега могат да пренасят големи количества водни маси , което води до покачване на нивото , или т . нар . нагонни вълни . При обратна посока на вятъра , от брега към сушата , се получава сгон , или понижаване на нивото . Тези явления могат да променят нивото в порядъка на метри ако ветровото въздействие е в една посока и много дълго време . За България сгоннонагонните колебания при продължителни източни ветрове се оценяват на 0.8 – 1.2 m [ 4 ].
За времето на работа на мареографната станция в БАБ през 2019 година е създаден архив на метеорологичните данни с информация за температурата , атмосферното налягане и посоката , и силата на вятъра с оценка на поривите му . Тези данни спомагат за попрецизния прочит на колебанията на морското ниво и филтриране на измервания , за които може да се твърди , че са в силно неустойчива атмосфера и вълнение , и които биха нарушили плавния ритъм на приливните стойности . В
ГКЗ 3-4 ’ 2022 5