Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 6

изменение на общия обем на водата и промяната в океанските течения . От научна гледна точка приливните изменения и общата динамика на водното ниво оказват голямо влияние на редица биологически и геоложки процеси . Най-осезаеми са посочените процеси в крайбрежните зони , където по начало е концентрирана голямата част от населението .
Изследванията на климата на Земята придобиват все по-значителна тежест и вниманието на хората се ангажира с тази актуална проблематика . Въпросите , свързани с изменението на средното морско ниво , заемат водещо място в научните изследвания като основен фактор и индикатор за глобалните климатични промени и съпътстващите ги природни процеси [ 5 ]. Такива са например топенето на ледниците , топлинното разширение на океана , мощните океански течения с техния пренос на водни маси от тропиците към полярните области .
Дългосрочните промени в глобалното средно морско ниво ( GMSL ) се дължат предимно на три процеса :
- ледниково топене – от затоплящата се атмосфера и океана , планинската ледникова покривка се топи и така добавя сладка вода в океана ;
- термично разширение – океанската вода се разширява от поглъщане на приетата топлина , а това води до повишаване на морското ниво ;
- съхранение на континентална вода – водата , която се отстранява от сушата или се задържа на нея може да доведе до нетна промяна на общото количество вода в океана .
Промените в глобалното средно морско ниво се измерват от сателитни системи през последните 28 години . С пускането на сателита Sentinel-6 / Michael Freilich през 2020 г . този запис скоро ще надмине три десетилетия . Скоростта на повишаване на нивото от 1993 г . до момента се определя на 3.3 mm годишно и има индикации , че тя се е повишила . Сателитите GRACE и GRACE-FO измерват промени в глобалното морско ниво , свързани с топене на лед и промени в съхранението на водата в сушата . Елементите на системата от поплавъци – Argo , измерват хода в температурата и солеността на Световния океан и предоставят оценка на промяната на нивото от тези фактори . Комбинирането на оценките на GMSL от GRACE / GRACE-FO и Argo и след това сравняване с GMSL от сателитни системи ни позволява да проверим нашата интерпетация на факторите за глобалното средно морско ниво .
Научният анализ относно измененията на морското ниво следва да се обосновава с дългопериодични наблюдения на колебанията на нивото , но всяко отделно измерване като част от редицата , може да се разглежда като сума на три компонента . По този начин средното морско ниво , заедно с приливите и добавеното метеорологично въздействие , ни дават моментното средно морско ниво . Това означава , че за правилното определяне на нивото трябва да се определят посочените съставящи .
Средното морско ниво представлява ред от измерени стойности на морското ниво за период , не по-малък от една година . Когато се предполага използването му за геодезически цели , т . е . извеждане на височинна система , този период трябва да бъде значително по-дълъг .
Приливите представляват периодични промени в морското ниво с кохерентна амплитуда и фазова зависимост на определящата сила , а именно гравитационното поле на повърхността на Земята , обусловено от взаимодействието на трите небесни тела – Слънце , Земя и Луна . Те пораждат основно гравитационните приливи , а малките метеорологични добавки са свързани с колебанията в атмосферното налягане и ветровото влияние .
Метеорологичните поправки са компоненти , които са остатъчни след премахване на приливните съставки при анализите . Не са постоянни , търпят изменения в различните периоди на годината и някъде могат да бъдат срещнати и като термин сгонно-нагонни колебания , т . е . като моментни неприливни съставящи , с голяма стойност .
Мареографните станции изпълняват изключително важна роля в научен и в научно-приложен аспект . Единствено от съвместните изследвания на спътниковата алтиметрия в глобален аспект и мареографните измервания на регионално ниво , може да се говори за познания относно нивото на световния океан . То се формира от различни сили , въздействащи на водните маси , и никога не изпада в покой , самите те не са еднородни по своя физико-химичен състав , а освен това и наличието на геодинамични и геотермални явления в подкоровата част на планетата , правят изучаването на цялостния облик на океана една сложна , мултидисциплинарна природна наука с особена значимост за хората . С нарастване на местата с непосредствено изследване на океанското ниво се детайлизира все повече комплексната картина на нивото в глобален мащаб , както и следствията от това , в актуалните насоки на изучаване на глобалните климатични промени ( фиг . 2 ).
Фиг . 2 . Мареографни станции към ноември 2021 г . ( от PSMSL )
Глобалната служба за следене на морското ниво ( Global Sea Level Observing System – GLOSS ) използва мрежа от 290 наблюдателни станции за измерване в реално време на океанското ниво в глобален мащаб , разположени из целия световен океан . Това допринася в голяма степен за опознаване на причините за климатичните промени , като се има предвид , че GLOSS е част от Глобалната система за наблюдение на океана ( Global Ocean Observing System – GOOS ) [ 8 ].
С изграждането на българската мареографна станция в Антарктика , нашата страна ще допринесе за все подетайлното опознаване на океанската динамика и то в суровите южни географски ширини , където получаването на такава информация е значително по-трудно и с висока степен на техническа сложност .
3 . БЪЛГАРСКАТА
МАРЕОГРАФНА
СТАНЦИЯ
В
АНТАРКТИКА
Голямо постижение за българските геодезически дейности в океана е пробното поставяне на мареографната станция през 2017 г ., а през 2019 г . тя издържа първата си зима ( фиг . 3 ). След прехвърляне на
4 ГКЗ 3-4 ’ 2022