Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 8

публикацията е разгледан само месец април ( 2019 г .) като принцип на комбиниране на мареографни с метеорологични данни , с цел да не се увеличава прекомерно обема на текста . Анализирани са евентуални корелационни зависимости между значителни резки промени на атмосферното налягане и височината на нивото , както и оценка на ветровото въздействие с цел установяване на сгонно-нагонни вълни . Метеорологичните данни са записани през 1 час , като от 1 до 30 април 2019 г . техният брой е 719 . Средните ( в скобите минимални и максимални ) стойности за периода са както следва :
- атмосферно налягане средно за април – 991.4 hPa
( 951 hPa до 1010 hPa ); - средна температура – - 0.60 ° С ( -1.60 ° С до 0.80 ° С ); - средна влажност на въздуха – 91.1 % ( 67.4 % до
93.9 %).
Атмосферното налягане през месец април 2019 година се променя от 951 hPa до 1010 hPa , като найчувствителен траен спад се забелязва в периода 9-13 април , а именно почти 60 hPa за 4 денонощия , а найкратковременен спад има между 1 и 2 април , когато за едно денонощие налягането се понижава с 35 hPa ( фиг . 5 ). По абсцисата на графиката са нанесени дните , като числата показват броя часове от началото на месеца , а по ординатата са показанията на атмосферното налягане . Ако тези стойности се разгледат вече като последвало издигане на морската повърхност вследствие само на спад на налягането , се вижда , че в рамките на един ден нивото се издига с 35 cm , независимо от приливните сили . Това предполага да се коригират отчетените стойности на хидростатичния сензор със средночасова корекция от 1.5 cm за влияние на налягането . Като се има предвид , че в акваторията на БАБ максималната разлика между високи и ниски води за април 2019 г . е малко под 2 m за един полудневен период , следва , че за един час нивото може да се промени с около 12-14 cm . При записаното максимално спадане на налягането това би означавало , че мареографните данни се отчитат с грешка около 10 % вследствие само на екстремни колебания на атмосферното налягане .
Фиг . 5 . Месечен ход на атмосферното налягане ( април 2019 г .)
Изчислена е средна стойност на атмосферното налягане в района на БАБ за 7 годишен период , от 2014 до 2021 година , като са осреднени 61 722 записа от метеорологичната станция през един час . Резултатът е 989.5 hPa и представлява базисна стойност , спрямо която да се наблюдават колебанията на океанското ниво , вследствие налягането .
Друг съществен елемент , влияещ на колебанията на океанското ниво , е вятърът с неговата сила и посока . Това важи с особена тежест за Антарктика , континентът , който
се слави с най-силните ветрове , които могат да надхвърлят 200 km / h , и които при дълговременно действие променят приливно-отливните стойности , отчитани от мареографите . Наличието на метеорологични данни за времето на работа на мареографната станция помагат да се внесе яснота върху това въздействие . От направените анализи на ветровата обстановка за месец април 2019 година ( фиг . 6 ) може да се види статистически силата на ветровете , преобладаващата им посока , поривите , както и осреднени стойности на тези параметри .
За разглеждания месец се установяват следните стойности : - средна скорост на вятъра – 5.9 m / s ; - средна посока на вятъра – 1520 ; - максимална скорост на вятъра без пориви – 26.5 m / s
( 95.4 km / h ).
Фиг . 6 . Разпределение на посоката на вятъра по часове от началото на месеца
Посоките на вятъра са групирани в 4 групи , по основните световни посоки – север , изток , юг и запад . За месец април събитията са както следва : - северен – 168 записа ; - източен – 266 ; - южен – 126 ; - западен – 160 . Видимо е , че източните ветрове преобладават значително спрямо останалите , но според изложението на мареографния датчик , което е северно , по-сериозен интерес за сгонно-нагонните колебания на океанското ниво представляват северните и южните ветрове , 294 записани събития от общо 720 . Като се има предвид , че не е имало установен дълговременен период със силен вятър само от една посока , можем да приемем , че промените в океанското ниво , вследствие на ветрово влияние през април 2019 година , е в границите на точността на отчитане на нивото и не следва да се въвеждат допълнителни корекции .
На Фиг . 7 по абсцисата са нанесени часовете на запис от 1 до 30 април , а по ординатата – скоростта в m / s .
Фиг . 7 . Скорост на вятъра по часове през април 2019 г .
6 ГКЗ 3-4 ’ 2022