седмици на FIG , които ще се проведат както следва : 2023 година в Орландо , САЩ ; 2024 година в Акра , Гана ; 2025 година в Брисбейн , Австралия .
По време на срещата на членовете , в другите зали бяха проведени важни сесии на комисиите , като основни теми , които ни засягат са свързани с поземлените права , наследствата , жилищни ( Китай ) и поземлени реформи и качеството на кадастралните данни .
На 13 септември програмата започна с „ Форум на генералните директори “. Панелът бе фокусиран върху това , как националните агенции по кадастър и картография могат да отговорят на глобалните предизвикателства и да подкрепят обществото , с правилна , достъпна и навременна информация . Публичността на информацията , нейното качество и усъвършенстването на достъпа , бяха едни от основните опорни точки .
Комисия 4 проведе сесия за предизвикателствата и устойчивите решения в хидрографията . По-важните за нашата страна теми бяха тези на Комисия 7 , където се обсъждаха модернизацията на кадастралните данни в процеса на управление на земите ; обновяване на кадастрални карти с модерни технологии ; трансформации на поземлената администрация ; комасационни и пространствени планове ; поземлени конфликти ; хидрографски кадастър и др . В Комисия 2 бяха обсъдени образователните модели и как те работят за различни нужди , както и в разнообразна среда .
Комисия 5 проведе сесия по ефективната интеграцията на GNSS сензори с други сензори , в това число относно нови позиционни технологии базирани на визуално наблюдение с камери , сензори ; качество на определяне на местоположение с последно поколение смарт телефони , с двучестотни GNSS приемници и др .
Фиг . 3 . Щанд на Riegl
От 11:30 ч . заседава комисията на FIG по стандартите , където бяха обсъдени теми свързани с ISO в геоматиката , инструментите , строителните стандарти , хидрографията , поземлената администрация LADM Edition II и др .
Комисията UNECE проведе сесия посветена на строителството на неузаконени селищни формирования . Бе представена публикацията „ Ръководство на узаконяване на неузаконени строежи “. Любопитно е , че това е много често срещан проблем , не само в Африка , но и в съседна Сърбия , които представиха своите гледни точки . По същото време бе проведена сесия на платинения член на FIG ESRI .
Като нестандартна сесия може да бъде счетена тази за Поземлена реформа на Марс , водена от Роши Шарма , от Австралия .
Комисия 6 проведе сесия за традиционните и модерни техники в геодезията , където отново бе обърнато внимание на интеграцията на GNSS приемници и двучестотни смартфони , за сеизмогеодезическо приложение . Бяха направени представяния и геодезически дейности за мониторинг на структурни елементи или деформации в строителството .
Не останаха без внимание и въпросите на околната среда , за които Комисии 3 и 8 проведоха сесия за интелигентно климатично планиране с ГИС . Презентациите бяха по отношение на повишаване на енергийната ефективност на градската среда , достъпът до зелени пространства , замърсяването с отразяване в 3D модели , отворени данни за устойчиви градове ; контрол върху наводненията и оценка на въздействието на водите .
В следобедните сесии , Комисия 3 ( със съавтори от Комисия 8 ) представи публикация на FIG – Геопространствената информация през 2020 – трансформираща сила и пътища към устойчивостта . Публикацията акцентира върху данните за пространствено планиране , здравеопазване , разнообразие , доброволчество , кадастър и пазар на собствеността в десетилетието след 2020 година . Комисии 8 и 9 проведоха сесия за пространственото планиране и достъпът до жилища . Някои от презентациите насочваха към ползването на ГИС инструменти за анализиране на териториите . Други направиха преглед на пазарите на недвижимости по време на КОВИД рестрикциите .
В първата следобедна сесия на Комисия 7 бяха направени представяния на глобалните
ГКЗ 3-4 ’ 2022 53