Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 56

предизвикателства пред поземлените администрации – глобална програма за кадастър и поземлено управление ; миграция от свръхнаселени градове към селски райони ; успешните модели на холандската агенция по картография и поземлен регистър ; важното място на хората в ГИС .
Втората сесия на Комисия 7 бе по отношение на Land Administration Domain Model – LADM in the classroom – моделът на поземлена администрация , как да бъде предадено посланието на този модел на ученици , студенти или колеги , така че да бъде разбрано . В тази връзка бяха направени презентации от Турция на 3D представяне на права чрез интегриран модел на поземлено администриране ; холандско представяне на достъпно обучение върху LADM ; мигриране на данни към LADM в Колумбия .
Комисия 5 проведе сесия за хидрографи , управители на крайбрежия и други служители . Фокусът на този панел бе по отношение на определянето на надморски височини , отношението на надморската височина към проектирането и инженерната дейност .
Основната пленарна сесия от 16 ч . бе за Поземленото управление в подкрепа на глобалния дневен ред 2030 и целите за устойчиво развитие ( ЦУР ). Управлението на земята се отнася до политиките , процесите и институциите , чрез които се управляват земята , собствеността и природните ресурси . Следователно управлението на земята играе ключова роля за постигането на ЦУР , където повече от половината от целите са пряко свързани със земята . В това отношение глобалната геодезическа професия заема важна позиция като пазител на отношенията между хората и земята . Тази пленарна сесия разгърна концепцията за отговорно управление на земята и значението на включването на цялата земна повърхност , хората и техните поземлени права в национален мащаб . Сесията разясни и ролята на FIG в подкрепа на ЦУР чрез международно сътрудничество .
Втората основна пленарна сесия от 17 ч . бе по отношение поколенческия пейзаж на нашата професия : поглед към бъдещето .
Сряда започна с основна пленарна сесия : Картографиране на пластмасата . Ефектите от пластмасовото замърсяване върху океаните на Земята са добре документирани , потенциално катастрофални и нарастващи експоненциално от година на година . Оценките на ООН сочат , че повече от 75 % от цялата пластмаса , произведена от 1950 г . насам , се е превърнала в отпадък . Програмата на ООН за околната среда е изчислила , че всяка година повече от 8 милиона тона пластмаса попадат в океаните . Осемдесет процента от всички отпадъци в нашите океани са направени от пластмаса , и ако не предприемем действия , до 2050 г . в морето ще има повече пластмаса , отколкото риба , спрямо теглото . Това е огромен проблем , който се нуждае от незабавни и широкообхватни действия за отстраняване . Работна група 4.3 на FIG – Картографиране на пластмасата – комбинирана инициатива на Мрежата на младите геодезисти на FIG и Комисия 4 ( Хидрографско проучване ), съвместно с Университета в Нови Сад ( Сърбия ) и Университета в Баня Лука ( Босна и Херцеговина ), и с помощта на Trimble представи водеща в света методология за прецизно извличане на данни за пластмасови плаващи обекти ( с дължина до 1,0 cm ) от мултиспектрални изображения от дронове , използващи алгоритми за дълбоко обучение с изкуствен интелект .
Втората основна пленарна сесия за деня бе : Технологии и визуализация за бъдещето . Тази сесия се фокусира върху бъдещите технологии за визуализация на геопространствени данни и тяхната роля за геодезистите , и ролята на GNSS измерванията в бъдеще .
Фиг . 4 . Дронове
Работата продължи със съвместна сесия на FIG / FAO / UN-ECE : Ускорена цифровизация и бъдещето на поземлената администрация в региона на UN-ECE , и извън него . Тази сесия изследва бъдещето на поземлената администрация през призмата на ускорена дигитална трансформация . Освен различни презентации , от представители на поземлени администрации от цял свят , бе представена и нова публикация на FAO / FIG / WPLA , озаглавена „ Цифрово ускоряване и бъдещата поземлена администрация в ИКЕ на ООН регион “, която синтезира уроците от дистанционни уебинари от FAO и WPLA по темата .
По-късно бе проведена сесията на Комисия 7 : Бъдещето на поземлената администрация : идеи , технологии и процеси . По същото време се проведе и френска сесия , специално за франкофонските държави .
Комисия 2 подготви панел за иновациите в обучението . Бяха представени различни подходи на обучение в университетското образование , както и за
54 ГКЗ 3-4 ’ 2022