Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 54

2 . ХРОНОЛОГИЯ И НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКА ЧАСТ НА КОНГРЕСА
В самото начало на конгреса , на 10 септември бе проведена конференцията на младите геодезисти , предварително събитие на ESRI за софтуера за управление на бази от кадастрални данни ArcGIS Parcel Fabric , както и семинар по геодезия за минното дело .
На 11 септември започна провеждането на сесиите на различните комисии . Работата на Комисия 6 започна с високотехнологичната тема за мултиспектралното сканиране на земната повърхност . Втората част на Генералната асамблея на FIG , на която бяха представени новите кандидати за президент и вицепрезиденти на организацията се проведе от 13 часа . От 16:30 се проведе и официалното откриване на събитието .
Фиг . 2 . Щанд от изложбата
В понеделник , 12 септември , програмата започна с пленарна сесия за геопространственото усъвършенстване за по-добър живот . От 10 ч . започна втората пленарна сесия за партньорството между града и селските райони . Бяха засегнати теми за това как селските райони страдат от прехвърлянето на капитал и човешки ресурси към града , и за нуждата от справедливост в това отношение . От 11:30 ч . Комисия 8 продължи с темата за връзките между града и селските райони , и нуждата от укрепване на селските общности . Темата за комасацията , ерозията на почвите и други бяха разгледани също , като полските домакини показаха значителен напредък по отношение на мерките за борба с ерозията . Комисия 6 провеждаше паралелна сесия , относно минното дело , опасностите и мониторингът , която бе особено посещавана от представителите на африканските държави . Сесията на Комисия 5 бе фокусирана върху геопространствените продукти и мрежи . Комисия 4 проведе сесия върху хидрографията и мониторинга на басейните на реките и язовирите , с използване на дистанционни методи . Комисии 1 , 2 и 7 заседаваха върху професионалните стандарти , практиката и обучението в геодезията , фотограметрията , кадастъра и управлението на имоти . Комисия 7 проведе сесия по отношение на кадастралните данни , тяхното набавяне , регистрация , точност и други .
В общите сесии от 14:30 ч . бе проведено обсъждане за съставяне на рамки за ефективна поземлена администрация , като бяха разгледани добри практики от 22 различни страни по проучване на EuroSDR . Темата за професионалните стандарти и практики бе продължена в сесия на Комисия 1 . Комисия 6 проведе сесия по отношение на приложението на новите цифрови камери във фотограметрията , като този панел бе един от найпосещаваните . В презентациите бе обърнато внимание на
новите технологии за генериране на облаци от точки ; използване на изкуствено осветление и нощен мониторинг с дронове ; автоматизирано планиране на полетни фотограметрични мисии ; мултиспектрални анализи на земната повърхност ; качествен контрол на снимките и моделите ; мониторинг на околната среда чрез въздушно наблюдение .
В Комисия 9 бяха разгледани въпросите на прозрачността в работата на поземлената администрация . Темите бяха свързани с цената на земята , достъпът до жилища , оценките на недвижими имоти и др . Комисии 3 , 8 и 9 представиха възможностите на ГИС за 3D планиране на територията , строителството и оценките .
В 16:30 ч ., като представител на СГЗБ , взех участие във форума за членовете на FIG . Бяха обсъдени разни въпроси , свързани с включването на младите хора в работния и образователния процес във всяка страна . Обсъдена бе и темата за дистанционна работа по време на кризата с КОВИД-19 , и това доколко тя е навредила . В Австралия отчитат положителни резултати по отношение на комуникацията , но например в Африка все още има значителни проблеми с интернет и съответно последните две години са били много негативни за работния и учебен процес . Бе очертана тенденция за липса на младо поколение специалисти в Европа и Северна Америка , където се наблюдава постоянен спад на интереса към геодезията . Участниците от Африка споделиха , че при тях всъщност преобладаващи са младите специалисти . Бяха повдигнати въпроси относно повишените разходи за членство , обучения , пътувания и престой във FIG . Въпроси за затруднения при издаването на визи също бяха повдигнати като , като специално на Нигерия са отказани около двеста визи за конгреса в Полша . Това бе очертано , като проблем за всички страни по отношение на работните
52 ГКЗ 3-4 ’ 2022