Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2017(За публ.) | Page 48

46

ГКЗ 3-4 ' 2017

В последната подтема „Изисквания и организация при изследване на деформациите и свлачищата” се разглеждат следните въпроси: Общи бележки и проект за изследване; Разположение на опорните и контролните точки и репери; Изисквания и точност на измерванията; Извършване на измерванията; Оформяне и представяне на резултатите от изследванията; Оценка на състоянието и използването на геодезическите методи и организацията на изследване на деформациите и свлачищата у нас.

Към всеки подраздел е приложен списък със съответната литература.

3. КРИТИЧНИ БЕЛЕЖКИ

Малко са критичните бележки, които могат да се направят по изложението, което е изработено компетентно и с чувство за отговорност. Като първа книга от такъв характер, съвсем естествено е в нея да има и някои (макар и незначителни) несъвършенства. Някои несъвършенства могат да бъдат установени и по-късно при нейното използване и експериментиране в практиката и в курсовете при подготовката на специалисти, аспиранти и студенти. Това е обяснимо с оглед непрекъснатото развитие на науката и е поправимо в едно следващо издание.

4. ОБЩА ОЦЕНКА

Считам, че се предлага едно съвременно пособие в истинския смисъл на тази дума, отговарящо на международните и европейските стандарти. В него има много нови неща, каквито не е имало в нито една от издадените досега подобни книги или учебници. Може да се каже, че това е първият такъв (комбиниран) учебник на български език. Тази оценка е направена на базата на следното:

1. Модерно и съвременно оформление и изложение на материала.

2. В книгата са намерили място много нови направления.

3. Книгата е богато илюстрирана с многобройни фигури и схеми, повечето цветни, изчертани художествено, като теоретичните изводи са подкрепени с многобройни числени примери и таблици. В книгата почти няма стилни грешки.

4. Формулите са много добре изписани и подредени.

7. Избраният подход при структурирането е правилен и съвременен.

8. Материалът е свързан с модерната компютърна техника и софтуер.

9. Книгата може бъде полезна за студенти, научни работници и аспиранти. Тя може да се използва и от работещите в различни фирми и организации, занимаващи се с инженерна геодезия и геоинформатика. Може да се използва и за повишаване на квалификацията на специалистите в тази област.

10. Тъй като съвременното развитие на науките за Земята в значителна степен се определя от ускореното внедряване на новите методи и технологии, използващи последните достижения на науката и техниката, съвсем естествено е подготовката на кадри за този процес да не изостава във времето и встрани от информационните технологии. Усвояването на материала в книгата е първата и важна стъпка в усвояването на фундаменталните основи на геодезията и ГИС, крайно необходими за бъдещата кариера на всички специалисти, които използват тази технология.

11. Трябва обаче да се отбележи, че успешното усвояване на тази материя задължително изисква предварителни фундаментални познания в областта на геодезията, топографията, статистиката и информатиката, както и умения за чертане и познания от областта на компютърната графика. Авторите са се постарали, доколкото е било възможно, да включат в книгата част от необходимите предварителни познания.

12. Авторите са положили извънредно голям труд и старание за написването на книгата. В резултат се е получило едно съвременно пособие, което с успех може да се използва както от преподаватели, студенти и аспиранти, така и от специалисти в практиката.

13. Структурата на книгата е оригинална. Изложението е в съответствие с действащата нормативна база и възможностите, които предлагат съвременните дигитални апарати, инструменти, системи и технологии.

14. В книгата са намерили отражение много резултати от научните изследвания, разработки и опита на авторите.

15. Считам, че претенциите на авторите за систематизацията и научните обобщения за този клон от науката са основателни.

5. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Книгата е много добре структурирана. В нея няма съществени пропуски и непълноти, няма сгрешени постановки, изводи и формули. Въпросите и темите са изложени методически правилно, теоретично издържани и на съвременно ниво. Написана е изключително академично, но на разбираем език, покрива напълно всички изисквания. Отразени са най-новите теории в областта, взети са предвид най-новите научно-технически постижения в тази област. Нейното предназначение е да задоволява необходимостта от такова пособие и ще бъде особено полезна както за практикуващи инженери, така и за студенти, аспиранти, научни работници и преподаватели. Поради това предлагам обезателно да се осъществи нейното издаване.

Рецензия от доц. д-р инж. Тодор Тодоров Костадинов

Основи, системи и технологии в инженерната геодезия” е първата книга от Част I – „Инженерна геодезия” на мащабната „трилогия” „Приложна геодезия”, замислена и вече частично реализирана от авторите. Забележителното в това начинание е опитът да се дефинират обхвата, направленията, съдържанието и структурата на приложната геодезия, както и връзката й с другите науки и научни направления, което, доколкото ми е известно, се прави за първи път в нашата и чуждата геодезическа литература. Необходимостта от „въвеждане на ред”, т.е от систематизиране и структуриране на направленията в геодезията е очевидна и трябва да бъде обект на периодични дискусии в научните среди, на научните и професионални форуми. Разбира се, авторите изразяват своите лични виждания по този въпрос и читателят вероятно не би се съгласил с всичко, но написаното е много добра основа за бъдещи дискусии.

Книгата е с много голям обхват, поради което отделните теми са разгледани кратко и по-скоро принципно, но написаното дава достатъчна представа за разгледаните технологии, методи и технически средства, техните основни принципи, приложения и точности. Освен това след всяка