Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2017(За публ.) | Page 49

47

ГКЗ 3-4 ' 2017

глава е дадена достатъчно справочна литература. В този смисъл книгата може да бъде оценена като съвременно и пълно справочно пособие по инженерна геодезия, каквото не е издавано у нас през последните 20 години и от което, без съмнение, има нужда. Книгата може да бъде полезна за всички инженерни специалности от направление „Архитектура, строителство и геодезия” и най-вече за студентите, изучаващи специалност „Геодезия” и практикуващите инженери – геодезисти. Авторите са положили огромен труд и резултатът от него – книгата „Основи, системи и технологии в инженерната геодезия” – заслужава висока оценка.

IN MEMORIAM

В памет на проф. Павел Стамов Вучков

Дядо му е генерал Христо Луков, а баба му е с гръцки произход. Баща му е бил банков чиновник, а майка му - преподавател по френски език. Завършва висше техническо образование във Варшавската политехника (Полша) през 1963 г., специалност железопътен транспорт. До 1988 г. работи като проектант в ИПП „Транспроект“, София. От 2011 година е сътрудник в СГЗБ, като основната му дейност е свързана с подготовката и издаването на съюзното списание „Геодезия, картография, земеустройство“.

Николай беше човек с голяма ерудиция и богата култура, с познания и интереси към музиката,

В памет на ИНЖ. нИКОЛАЙ НИКОЛОВ

След създаване на катедра „Земеустройствено проектиране” в Държавната политехника в началото на учебната 1950/1951 година, той е назначен за асистент в катедрата. Той е първият щатен преподавател в нея. Още същата година през лятото, заедно с избрания и назначен за доцент и ръководител на катедрата инж. Деню Вълчанов и студентите от последния курс на специалността, оказва много ценна помощ при провеждане на практиката им. Изготвят теренно-ситуационните планове, земеустройствените проекти и трасировката на седем землища в Шуменски окръг. С това се слага началото на производственото обучение на студентите.

През 1961 година инж. Павел Вучков защитава успешно докторска дисертация; през 1963 г. е избран да доцент, през 1970 година вече е професор и от 1974 г. до 1988 г. е ръководител на катедра „Земеустройство”.

Като преподавател във ВИАС проф. Вучков развива активна обществена, преподавателска и научно-изследователска дейност. Той публикува над 70 научни, научно-изследователски и научно–популярни трудове. Значителни са заслугите му и в обучението на студентите по земеустройство, както и в активната му дейност като научен ръководител на дипломанти и докторанти. Автор е на 10 учебника и учебни помагала за студенти и ученици.

С научни приноси и от голямо значение за производствената практика са работите му, свързани с проектирането на полската пътна мрежа, с организацията на територията на сеитбообращенията и други.

Освен богата учебно-преподавателска и научно-изследователска работа, проф.П. Вучков има и активна обществено-административна дейност. Бил е шест години (1964– 1970) началник отдел в управление „Висше образование” при Министерство на културата, науката и просветата. Осем години (1979–1987) е заместник-ректор на Висшия институт по архитектура и строителство.

Делегат и докладчик е на ХVІ и ХVІІ конгрес на Международната федерация на геодезистите и на редица други международни конгреси и конференции по земеустройство у нас и в чужбина.

За научните му заслуги и за приноса му в обучението на инженери-земеустроители и геодезисти е награден с ордените „Кирил и Методи” - І степен, „Червено знаме на труда” и „Народна Република България”-ІІІ степен, както и с медали и значки. Удостоен е с почетните звания: „Заслужил деятел на Научно-техническите съюзи” (1982), „Заслужил деятел на образованието” (1986), „Заслужил деятел на ВИАС” (1987).

Оценявайки високо заслугите на проф. Павел Вучков за развитието на земеустройствената и геодезическата дейност у нас, той неколкократно е избиран за заместник-председател на Централното ръководство на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България.

Доц. д-р инж. Анни Делиева

Проф. д-р инж. Ана Стоева

На 18 октомври 2017 г. почина проф. ктн (сега д-р) инж. Павел Стамов Вучков.

Той е роден на 12 юни 1923 година. Възпитаник е на Държавната политехника. Получава висше геодезическо образование с един от първите випуски през 1949 година. След завършване на висшето си образование работи като проектант в Организацията за геодезически измервания в гр. Пловдив, където се проявява като много добър специалист.

Съюзът на геодезистите и земеустроителите в България (СГЗБ) загуби един свой достоен и уважаван сътрудник. На 24 октомври 2017 г., след кратко, но тежко боледуване почина инж. Николай Брайков Николов.

Инж. Николов е роден на 26 април 1938 г. в гр. София, в будно и интелигентно семейство.