Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 44

При използване на ярки цветове трябва да се имат предвид следните ограничения:

1. Големите площи, заети с ярки цветове уморяват по-бързо читателя и не се препоръчват при карти за специалисти (предполага се при по-продължителна работа с тях) и при карти за възрастни хора, които предпочитат по-пастелни цветов.

2. Върху картата не трябва да има голям брой знаци в ярки цветове, защото тогава ефектът се губи. Немалка част от стойността на знака2 произтича от съотношението му с останалите знаци: колкото са повече знаците от даден вид, толкова намалява стойността на всеки от тях. Аналогично е и в природата: редките видове се смятат за по-ценни; кладенец в пустинята е по-ценен от множество кладенци в карстов район.

6. ИЗПОЛЗВАНЕ НА ИЗОБРАЖЕНИЯ

Изображенията най-често се използват на туристическите карти и на картите за деца. Те привличат погледа и читателите им отделят по-голямо внимание. Интуитивно обектите, изобразени чрез изображения, се смятат за по-важни от останалите. Голямо предимство на изображенията е и фактът, че те се приемат безусловно: когато са добре направени, нямат нужда от поясняване в легендата.

Отделните видове изображения имат различно въздействие. На фиг. 13 са показни различни видове изображения, които могат да бъдат използвани като знаци върху картите: а) пиктограма; б) силует; в) рисунка; г) снимка. Вижда се, че за да се разпознаят добре, е необходимо различна големина на знака. Ефектът им за увеличаване на графичната тежест е различен: снимките са най-привлекателни и привличат най-добре вниманието. Пиктограмите са най-малко привлекателни, но заемат най-малко място в полето на картата. При избора на вида на изображенията трябва да се направи компромис между привлекателността на изображението и неговия размер.

а б в г

Фиг. 13. Видове изображения

Пиктограмите представляват стилизирани рисунки и поради това не могат да се възприемат толкова непосредствено както пълноцветните рисунки. Те изискват най-малко място върху картата, но понякога е трудно да се разпознаят. Поради това, че са силно абстрахирани и идеализирани, често децата не могат да ги възприемат.

Силуетите на обекти заемат междинно място между пиктограмите и рисунките, защото изискват по-малко място от рисунките, но по-лесно се възприемат от пиктограмите.

Снимките и рисунките имат сходен ефект за привличане на вниманието. Снимките се правят много по-лесно, но изискват повече място на картата, защото при рисунките се акцентира на най-важните белези на изобразяваните обекти, които позволяват те да бъдат разпознати от читателите при възможно най-малък размер. Отстранени са всички несъществени детайли. При снимките няма генерализация, затова размерът им е по-голям от този на рисунките.

Проблемът с големия размер на снимките е особено съществен при туристическите карти, където множество обекти са съсредоточени в една зона, обикновено централната част и не могат да се изобразят всички знаци. В такива случаи изображенията могат да се изнесат извън туристическия район или на места, където няма забележителности, както това е направено на фиг. 14. По този начин се решават два проблема: с размера на снимките (разположени на свободни места върху картата, размерите им могат да бъдат значителни) и с концентрацията на обектите в малък район (освобождава се най-натоварената част на картата).

Фиг. 14. Изнасяне на снимките извън централната част на града

Освен, че привличат вниманието, добре направените изображения повишават художествената стойност и привлекателността на картата.

7. ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПОЗНАТИ ЗНАЦИ

Хората подсъзнателно обръщат повече внимание на познатите неща. Сигурно ви се е случвало да забележите познато лице в тълпата, а да не обърнете внимание на стотиците лица около него.

Въпреки, че формално не увеличават графичната тежест на знака, познатите знаци привличат погледа и създават у читателя усещане за по-голяма важност. Като пример може да се покажат надписи в китайски летища, където йероглифите са в пъти по-големи от надписите на латиница, но ние ги игнорираме, защото са непознати и обръщаме внимание само на познатите знаци.

За демонстрация на начина, по който се възприемат познатите знаци, моля да погледнете към фиг. 15. Погледът ви бързо ще подмине непознатите знаци и лесно ще разчетете надписа на български. Ако упорствате, ще се опитате да разчетете и надписа с латински букви, но едва ли ще успеете да го разберете (освен ако не знаете туркменски). По аналогичен начин познатите знаци върху картата се забелязват интуитивно и им се придава по-голямо значение.

Фиг. 15. Разпознаване на познати знаци

Използването на познати знаци има и други два ефекта:

1. Четат се по-бързо, защото при тяхното възприемане се задейства по-бързият процес „отгоре-надолу“ (читателят прави предположение за вида на знака и го проверява с

42

2 Общото значение на знаците може да се подраздели на три части: смисъл. стойност, свойства.

ГКЗ 1-2 ' 2020