Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 45

няколко ключови характеристики).

2. Значението им се присвоява по-сигурно. Читателят предварително знае какво означават познатите знаци и няма нужда да прави справка в легендата. Един от най-съществените проблеми при възприемане значението на знаците е нежеланието на читателите да правят непрекъснати справки с легендата, особено, ако могат да предположат какво е изобразено тях. Именно при тези предположения нерядко се греши при присвояване на значението.

8. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Показано е, че графичната тежест на знаците върху картата може да се повиши не само чрез увеличаване размерите на знаците, а и с разнообразни други методи, които не водят до значително претоварване на картата и припокриване с други знаци.

Не трябва да се прекалява с акцентирането върху определени знаци. В картографията това е равносилно на крещене в ежедневието или на писане на постове с главни букви. Когато се наруши мярката, читателят подсъзнателно игнорира твърде натрапчивите знаци. На всеки се е случвало да не забележи твърде голям надпис върху сграда или дори върху карта. Затова е удачно, ако искаме силно да подчертаем някои знаци (например, в рекламна карта) да използваме комбинация от горните методи така, че да не натрапваме посланието, което трябва да предадем.

ЛИТЕРАТУРА:

1. Востокова, А. В. Оформление карт. Москва. МГУ. 1985. 460

2. M&B. (26 март 2020 г.). Yateley Sandhurst Lake Contour Map.

Извлечено от M&B Contour Map Fishing: http://

contourmapfishing.co.uk/doc/Free_maps/

Yateley_Sandhurst_Lake.jpg

3. Marinova, S. T. New Map Symbol System for Disaster

Management, Proc. Int. Cartogr. Assoc., 1, 74, 2018. https://

doi.org/10.5194/ica-proc-1-74-2018.

4. Stellman, T. (26 март 2020 г.). Net Job Gains / Losses by

Metropolitan Statistical Area. Извлечено от Geography of

Jobs: https://tipstrategies.com/geography-of-jobs/

5. Thom, B. (26 март 2020 г.). Indigenous Mapping Icons.

Извлечено от University of Victoria, https://

ethnographicmapping.uvic.ca: https://www.uvic.ca/

socialsciences/ethnographicmapping/resources/indigenous-

mapping-icons/index.php

Рецензент: доц. д-р инж. Венета Коцева

Адрес на автора:

Проф. д.т.н. инж. Станислав Василев, Катедра Фотограметрия и картография, УАСГ, E-mail: [email protected], тел. 0888001424

43

ФЕДЕРАЦИЯ НА НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИТЕ

СЪЮЗИ (ФНТС)

Федерацията на научно-техническите съюзи в България, или Федерацията, е творческо-професионално, научно – просветно, неправителствено, неполитическо сдружение с нестопанска цел на юридически лица - съсловни организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ, в които членуват инженери, икономисти и други специалисти от областта на науката, техниката, икономиката и земеделието.

ФНТС осъществява двустранно сътрудничество със сродни организации от редица страни.

ФНТС обединява 19 национални сдружения - научно- технически съюзи /НТС/ и 34 териториални сдружения - ТС на НТС, в които членуват над 15000 специалисти от цялата страна.

ФНТС е съучредител и член на Световната федерация на инженерните организации (WFEO).

ФНТС членува и в Европейската федерация на националните инженерни асоциации (FEANI), ФНТС е член на Постоянната конференция на инженерните организации от Югоизточна Европа /CO.P.I.C.E.E./, Глобалният Договор на ООН, Европейски млади инженери (EYE). ФНТС притежава изключителното право за България да предлага на FEANI български инженери за удостояване с титлата EUR ING / Европейски инженер /.

Лице за контакт:

д-р инж. Бойко Денчев, e-mail: [email protected]

ул. "Г.С.Раковски" №108 , София, 1000

ГКЗ 1-2 ' 2020